La Liga, 30 octombrie 2021, ora 22:00, Barcelona

Memphis Depay 49

Luis Rioja 52

Barcelona – Alavés 1-1. Catalanii nu câștigă nici după plecarea lui Koeman

Barcelona și Alaves au remizat pe Camp Nou, 1-1

Cronica meciului Barcelona - Alavés, scor 1-1, primul pentru Sergi Barjuan pe banca tehnică a catalanilor după demiterea lui Ronald Koeman.

David Petre, 31 octombrie 2021

La primul meci pe banca Barcelonei, Sergi Barjuan nu putea schimba prea multe față de Ronald Koeman, în condițiile în care lista accidentaților este din ce ce în mai lungă. Sergino Dest a continuat evoluțiile ca aripă dreapta cu Oscar Mingueza revenit ca în meciul cu Real Madrid pe postul de fundaș lateral, Kun Aguero și-a păstrat locul de titular în centrul atacului cu Memphis în partea stângă, în timp ce la mijloc tinerii Gavi și Nico au jucat împreună, în lipsa lui Frenkie de Jong și a lui Pedri, alături de veteranul Busquets.

Nu au existat inovații nici în dezvoltarea jocului, în ciuda unui ritm ceva mai rapid al paselor, astfel că Barcelona a făcut în fața lui Alaves o primă repriză modestă, în care singurele șanse notabile au fost o lovitură de cap a lui Eric Garcia după un corner și o apariție bună în fața porții a lui Jordi Alba, incapabil totuși să și șuteze dintr-o poziție avantajoasă.

În schimb Barcelona a arătat mai bine după pauză, cu Memphis în centrul atacului după ce Kun Aguero a fost schimbat încă din minutul 40 și transportat la spital după ce a acuzat dificultăți de respirație. Activ și în prima parte, Memphis a deschis scorul cu un șut superb la doar patru minute de la reluare, însă bucuria catalanilor a fost de scurtă durată pentru că Rioja a egalat după o excelentă fază lucrată cu Joselu, în care Pique a fost ușor depășit așa cum se întâmplase și în anteriorul meci cu Rayo Vallecano. Lucrul notabil a fost reacția Barcelonei după golul de 1-1: două șuturi ale lui Coutinho și Alba au prefațat marile ocazii ale lui Memphis, prima încheiată cu o minge în bară după o minunată fază a lui Gavi, cealaltă cu o intervenție a lui Sivera după o pasă a lui Nico, însă inspirația jucătorilor blaugrana a fost în scădere odată cu trecerea minutelor, fără ca aparițiile pe teren ale debutantului Abde Ezzalzouli și Alex Balde să aducă vreun plus.

Barcelona a terminat cu 5 șuturi pe poartă, tot atâtea câte reușise și în meciul cu Valencia, însă la final obține din meciul cu Alaves un singur punct și ajunge la trei meciuri consecutive fără victorie, înainte de a merge la Kiev pentru o partidă decisivă pentru viitorul său european.

FC Barcelona - Alavés 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul FC Barcelona - Alavés: Barça, fără schimbări majore în primul meci al lui Sergi Barjuan

66

Barcelona își egalează un record negativ, cu doar 16 puncte câștigate în 11 etape. Curiozități statistice ale meciului FC Barcelona - Alavés 1-1

• FC Barcelona a obținut doar 16 puncte în 11 meciuri disputate în actualul sezon de La Liga, egalând recordul negativ din istoria clubului de când se acordă 3 puncte la victorie. 16 puncte după primele 11 etape mai obținuse în sezoanele 2000-01 și 2002-03.
  • Patru șuturi spre poartă (3 pentru Barcelona, 1 pentru Alaves) reprezintă cele mai puține înregistrate în prima repriză a unui meci de campionat pe Camp Nou de când OPTA înregistrează astfel de statistici de la startul sezonului 2005-06. Tot 4 șuturi la poartă în primele 45 de minute se mai consemnaseră în meciul Barcelona - Getafe din februarie 2018, câte două pentru fiecare echipă.