Lionel Messi 75
Junior Firpo 80
Luis Rioja 57

Barcelona – Alavés 5-1. Messi și Trincao sună adunarea înainte de meciul cu PSG

Barcelona a trecut de Alavés cu 5-1 după câte o dublă a lui Messi și Trincao, în meciul în care Ilaix Moriba a debutat în La Liga.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
14 februarie 2021
Barcelona - Alaves 5-1, 13 februarie 2021

Cu trei zile înaintea meciului de Champions League cu PSG au fost mai multe modificări în unsprezecele de start al echipei FC Barcelona, însă catalanii au trecut la pas de Alaves obținând cea de-a șaptea victorie consecutivă în La Liga.

Marea noutate în formația blaugrana a fost debutul în campionat al tânărului mijlocaș Ilaix Moriba, cu contribuții decisive la ambele porți. În minutul 29 tânărul fotbalist născut în Guineea a oferit assistul pentru golul de 1-0 marcat de Trincao recentrând în fața porții o minge excelent trimisă în careu de Oscar Mingueza, însă după pauză avea să paseze decisiv și lui Luis Rioja pentru golul de onoare al formației vizitatoare.

Ilaix a început meciul în linia mediană alături de Busquets și Riqui Puig, acesta din urmă la primul meci ca integralist în formația blaugrana. Integralist în premieră a fost și Trincao într-un joc de La Liga (mai bifase toate cele 90 de minute în meciul de la Budapesta cu Ferencvaros în UCL), iar lusitanul a reușit prima sa dublă după ce etapa trecută la Betis marcase primul său gol pentru Barcelona.

Leo Messi a marcat două goluri spectaculoase cu șuturi din afara careului și a ajuns la un total de 15 în actualul campionat, cu doar unul mai puțin decât liderul clasamentului golgheterilor, Luis Suarez. Messi, care a fost declarat omul meciului, a mai avut un gol anulat în prima repriză la scorul de 1-0 pentru un offside milimetric la Griezmann.

FC Barcelona - Alavés 5-1, fișa tehnică