Robert Lewandowski 22
Ferran Torres 73

Barcelona 4-0 Athletic Bilbao. Gol și trei assisturi pentru Dembele

Gol și trei assist-uri pentru Dembele în meciul Barcelona - Bilbao 4-0

FC Barcelona a trecut de Athletic Bilbao cu scorul de 4-0, într-un meci din care Gavi și Sergi Roberto la gazde și Ander Herrera și Dani Garcia la oaspeți au ieșit accidentați

David Petre, 24 octombrie 2022

Scriam în cronica jocului Barça – Villarreal despre oportunitatea testării de către Xavi a mai multor combinații de jucători și, mai cu seamă, despre ideea de a-i juca alternativ pe Dembele și Raphinha. Acest lucru s-a produs în meciul cu Bilbao, pe care formația catalană l-a început cu toți cei patru mijlocași de prim rang (Busquets, De Jong, Gavi și Pedri) și cu Dembele nederanjat în banda dreaptă de prezența “geamănului” său, un sistem fluent prin care Barcelona a revolzat rapid și lejer problema învingătoarei, așa cum o făcuse și la mijlocul săptămânii într-o altă întâlnire care, la fel ca aceasta, se anunța mai echilibrată decât a fost de fapt.

Marele beneficiar al schimbărilor operate de Xavi a fost Dembele. A marcat cu capul dintr-o centrare a lui Lewa la capătul unei faze în care tot el fusese protagonistul cu un șut bun din marginea careului respins cu dificultate de Unai Simon, apoi a oferit două assisturi pentru reușitele lui Sergi Roberto și Lewandowski cu care Barça a condus cu un convingător 3-0 după doar 22 de minute. A fost o jumătate de repriză perfectă pentru catalani, curmată însă de o ciocnire violentă între Gavi și Dani Garcia care a provocat ieșirea tânărului jucător blaugrana în lacrimi, dar în ovațiile întregului stadion.

Fără sufletistul Gavi, Barça și-a piedut în mod previzibil din ritm, însă chiar și așa a mai creat două situații bune până la pauză, ambele terminate în mod nefericit în picioarele noului intrat Kessie, în fața unei echipe anesteziate a lui Bilbao care dacă nu ar fi avut o execuție de la mare distanță în prelungiri ar fi terminat repriza fără vreun șut la poartă.

Xavi a schimbat conform obiceiului în jurul minutul 60, iar Ferran Torres și Ansu Fati și-au trecut în cont câte o mare ocazie înainte ca primul să marcheze golul de 4-0 dintr-un formidabil assist al lui Dembele, al treilea al serii. A fost timp pentru ca și tânărul Pablo Torre să prindă minute la Barcelona pentru a doua oară în acest sezon, însă meciul ce curgea liniștit a mai avut parte de două momente medicale nefericite, ambele echipe terminând în zece jucători după ce Sergi Roberto și Dani Garcia au părăsit pe rând terenul cu probleme serioase după ce fuseseră efectuate toate modificările.

În final Ter Stegen a făcut cadou oaspeților o uriașă oportunitate de a marca golul de onoare, însă nici Vencedor și nici Sancet nu au avut luciditatea de a păcăli vigilența fundașilor Marcos Alonso și Eric Garcia, repliați pe linia porții. S-a terminat 4-0, rezultat cu care Barcelona mai adaugă o cărămidă la temelia construcției reîncepute după El Clasico și are motive să spere că va continua contra lui Bayern Munchen șirul evoluțiilor bune, chiar dacă rezultatul nu va mai conta în economia calificării în primăvara Ligii Campionilor. De cealaltă parte Bilbao bifează al patrulea meci la rând făcă victorie și pare să aibă nevoie de un reset urgent înaintea meciului de duminica viitoare cu Villarreal, important în economia bătăliei pentru cupele europene.

FC Barcelona - Athletic Bilbao 4-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul FC Barcelona - Athletic Bilbao: Unai Vencedor, primele minute pentru Athletic Bilbao după 49 de zile