Robert Lewandowski 76 (pen)
Robert Lewandowski 83

Jonathan Burkardt 32
Alexander Hack 44

Bayern München – Mainz 5-2. Bayern întoarce meciul de la 0-2 la pauză și revine pe primul loc în Bundesliga

Bayern München a fost condusă pentru a opta oară consecutiv în Bundesliga dar a întors meciul și s-a impus cu 5-2 în fața lui FSV Mainz 05

4 ianuarie 2021

Bayern pierduse sâmbătă primul loc în clasament în favoarea lui Leipzig și nu a fost lipsită de emoții în a-l recâștiga după ce s-a văzut condusă cu 2-0 la pauză în meciul cu Mainz, însă scăpată cu bine la o altă mare ocazie a oaspeților a întors rezultatul cu o prestație solidă după pauză, impunându-se în final la o diferență ce nu trădează adevărata dificultate a întâlnirii.

Meciul de la Munchen a început conform așteptărilor cu Bayern în atac, însă Mainz-ul condus de pe margine de interimarul Jan Siewert a stat bine pe două linii joase în defensivă și a inițiat contraatacuri fulger, cu o bună ocazie în minutul 5 și încă una favorizată de o eroare a lui Tolisso în minutul 27. Așa a picat și golul de 1-0, la capătul primei jumătăți de oră, după un duel fizic câștigat de Burkardt cu Boateng la o minge lungă plecată din propria jumătate la care bavarezii au solicitat fault în atac, refuzat însă de arbitrajul video. A fost pentru a opta oară la rând când Bayern s-a văzut condusă într-un meci de Bundesliga și părea că seria ei de meciuri fără înfrângere va lua sfârșit după ce Mainz a mai marcat o dată chiar înainte de pauză prin Hack, servit cu o centrare impecabilă din lovitură liberă de Brosinski.

Hansi Flick a operat două modificări la revenirea de la cabine preferându-i pe Süle și Goretzka lui Boateng și Pavard, însă partea a doua a început cu o bară a lui Latza înainte ca Neuer să intervină pentru a împiedica golul ce putea trimite în Renania toate cele trei puncte. În loc de 0-3 s-a făcut însă imediat 1-2 grație lui Kimmich care a revenit după două luni printre titularii lui Bayern, iar după cinci minute Sane a semnat golul egalizator, cu Kimmich pasator decisiv.

Mainz a mai avut o tresăsire de orgoliu și Quaison a mai avut o bară, însă de acolo meciul a curs într-o singură direcție, spre poarta debutantului de 22 de ani Finn Dahmen. Süle a marcat pentru 3-2 în minutul 70 după o lovitură de colț, iar finalul i-a aparținut lui Lewandowski care a transformat un penalty și apoi a închis tabela în minutul 83 din assistul lui Muller.

Bayern München - FSV Mainz 05 5-2, fișa tehnică