Robert Lewandowski 76 (pen)
Robert Lewandowski 83
Jonathan Burkardt 32
Alexander Hack 44

Bayern München – Mainz 5-2. Bayern întoarce meciul de la 0-2 la pauză și revine pe primul loc în Bundesliga

Bayern München a fost condusă pentru a opta oară consecutiv în Bundesliga dar a întors meciul și s-a impus cu 5-2 în fața lui FSV Mainz 05

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
04 ianuarie 2021

Bayern pierduse sâmbătă primul loc în clasament în favoarea lui Leipzig și nu a fost lipsită de emoții în a-l recâștiga după ce s-a văzut condusă cu 2-0 la pauză în meciul cu Mainz, însă scăpată cu bine la o altă mare ocazie a oaspeților a întors rezultatul cu o prestație solidă după pauză, impunându-se în final la o diferență ce nu trădează adevărata dificultate a întâlnirii.

Meciul de la Munchen a început conform așteptărilor cu Bayern în atac, însă Mainz-ul condus de pe margine de interimarul Jan Siewert a stat bine pe două linii joase în defensivă și a inițiat contraatacuri fulger, cu o bună ocazie în minutul 5 și încă una favorizată de o eroare a lui Tolisso în minutul 27. Așa a picat și golul de 1-0, la capătul primei jumătăți de oră, după un duel fizic câștigat de Burkardt cu Boateng la o minge lungă plecată din propria jumătate la care bavarezii au solicitat fault în atac, refuzat însă de arbitrajul video. A fost pentru a opta oară la rând când Bayern s-a văzut condusă într-un meci de Bundesliga și părea că seria ei de meciuri fără înfrângere va lua sfârșit după ce Mainz a mai marcat o dată chiar înainte de pauză prin Hack, servit cu o centrare impecabilă din lovitură liberă de Brosinski.

Hansi Flick a operat două modificări la revenirea de la cabine preferându-i pe Süle și Goretzka lui Boateng și Pavard, însă partea a doua a început cu o bară a lui Latza înainte ca Neuer să intervină pentru a împiedica golul ce putea trimite în Renania toate cele trei puncte. În loc de 0-3 s-a făcut însă imediat 1-2 grație lui Kimmich care a revenit după două luni printre titularii lui Bayern, iar după cinci minute Sane a semnat golul egalizator, cu Kimmich pasator decisiv.

Mainz a mai avut o tresăsire de orgoliu și Quaison a mai avut o bară, însă de acolo meciul a curs într-o singură direcție, spre poarta debutantului de 22 de ani Finn Dahmen. Süle a marcat pentru 3-2 în minutul 70 după o lovitură de colț, iar finalul i-a aparținut lui Lewandowski care a transformat un penalty și apoi a închis tabela în minutul 83 din assistul lui Muller.

Bayern München - FSV Mainz 05 5-2, fișa tehnică