Champions League, 25 noiembrie 2020, ora 22:00
Robert Lewandowski 42
Kingsley Coman 52
Leroy Sané 68

Mërgim Berisha 73

Bayern München – Red Bull Salzburg 3-1. Campioana Europei este deja câștigătoarea Grupei A

Robert Lewandowski a urcat pe locul 3 în topul marcatorilor all-time din Champions League după golul marcat în meciul Bayern - Salzburg 3-1.

26 noiembrie 2020

Bayern nu a făcut cel mai cursiv joc contra campioanei Austriei, însă plusul de valoare și experiența superioară au fost decisive în obținerea victoriei care îi certifică statutul de câștigătoare al grupei după doar patru etape. Salzburg a venit în Bavaria cu cunoscutul entuziasm dar și cu naivitatea specifică, iar în final nu a putut puncta decât la impresia artistică, fără vreun efect pozitiv în economia grupei.

Austriecii au avut un raport favorabil al șuturilor pe poartă în prima repriză și au ratat o ocazie rarisimă prin ungurul Dominik Szoboszlai care a reluat peste poartă de pe linia careului de șase metri, dar cei care au intrat în avantaj la cabine au fost nemții, după ce Lewandowski a reluat în plasă mingea respinsă în față de portarul Stankovic după un șut de la distanță. Pentru atacantul polonez a fost cel de-al 71-lea gol în Champions League, cu care urcă pe treapta a treia a marcatorilor all-time ai competiției, la egalitate cu spaniolul Raul, dar în urma lui Cristiano Ronaldo (131) și Messi (118).

Bayern și-a dublat avantajul în minutul 52 când șutul lui Kingsley Coman din afara careului a fost deviat în propria poartă de fundașul Maximilian Woeber, apoi Leroy Sane a urcat scorul la 3-0 cu o lovitură de cap, la doar două minute după ce bavarezii rămăseseră în zece ca urmare a eliminării lui Marc Roca, avertizat pentru a doua oară pentru o intrare dură la centrul terenului.

Manuel Neuer a avut două intervenții miraculoase la ocaziile lui Berisha și Enock Mwepu, totuși acesta din urmă avea să marcheze golul consolării pentru Salzburg în minutul 73, lăsat singur în fața porții la o centrare din partea dreaptă.

Bayern este deja câștigătoarea grupei indiferent de rezultatele din ultimele două etape, dar îi rămâne provocarea prelungirii seriei de victorii consecutive în Champions League, ajunsă deja la 15. Salzburg este codașa grupei cu un singur punct după patru meciuri, dar păstrează șanse de calificare în optimile de finală dacă va câștiga cele două partide rămase.

Bayern München - Red Bull Salzburg 3-1, fișa tehnică