Bundesliga, 17 decembrie 2021, ora 21:30, München

Thomas Müller 7
Dayot Upamecano 57
Leroy Sané 59
Robert Lewandowski 87

Bayern München – VfL Wolfsburg 4-0. Final de an cu record istoric pentru Lewandowski

Cronica meciului Bayern München - VfL Wolfsburg, scor 4-0, în care Robert Lewandowski a corectat recordul din 1972 al lui Gerd Muller pentru cele mai multe goluri marcate într-un an calendaristic în Bundesliga

Lewandowski, nou record de goluri într-un an calendaristic în Bundesliga
David Petre, 18 decembrie 2021

Robert Lewandowski a trebuit să aștepte până în minutul 87, dar până la urmă a marcat golul cu care a doborât recordul lui Gerd Muller de 42 de reușite într-un an calendaristic în Bundesliga, datând din 1972. A fost singurul punct real de interes al unui meci care a curs liniștit spre o victorie previzibilă a lui Bayern, în fața unei alte reprezentante a Germaniei în actuala ediție de Champions League dar cu evoluții dezamăgitoare în raport cu așteptările.

Wolfsburg a venit la Munchen cu un bagaj de șapte înfrângeri consecutive în fața lui Bayern, iar jocul său nu a îndreptățit-o să spere în stoparea acestui trend. A stat grupată în propria jumătate așteptând ca mielul la tăiere atacurile lui Bayern și a avut de așteptat doar șapte minute până când Thomas Muller și-a sărbătorit cu un gol cel de-al 400-lea meci în Bundesliga.

O singură șansă au avut oaspeții să rămână în meci, în chiar minutul următor: mingea a sărit fericit pentru Wout Weghorst și l-a lăsat singur cu Neuer, însă șutul slab de pe linia careului de șase metri s-a dus direct în goalkeeperul bavarezilor în ciuda numeroaselor variante fericite de finalizare. Din acel moment pe teren a mai fost doar Bayern, care avea să marcheze în partea secundă de trei ori prin Upamecano, Sane și Lewandowski.

Ca o interesantă coincidență, a fost pentru al treilea an la rând când Wolfsburg este ultimul adversar al lui Bayern pe Allianz Arena înainte de Crăciun. În 2019 a fost 2-0 pentru bavarezi în fața a 75.000 de spectatori, însă următoarele două întâlniri s-au jucat fără public în tribune din cauza restricțiilor impuse de pandemia de Covid-19.

A fost ultimul meci din 2021 pentru cele două echipe. Bayern va avea un avans de minim șase puncte la finalul turului în fața Borussiei Dortmund dacă aceasta își va câștiga meciul din această etapă, în timp ce pentru Wolfsburg pauza vine bine după o primă jumătate de sezon grea pe care o termină în partea a doua a clasamentului și fără calificare în primăvara europeană.

Bayern München - VfL Wolfsburg 4-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Bayern München - VfL Wolfsburg: Marc Roca, titular la Bayern pentru al doilea meci la rând