Marko Arnautovic 51
Davide Frattesi 58
Alexis Sánchez 72 (pen)

Benfica 3-3 Internazionale Milano. Câte un 3-0 pe repriză

Meci nebun pe Da Luz între Benfica și Internazionale, încheiat 3-3 după ce gazdele au condus la pauză cu 3-0 printr-un hattrick al lui Joao Mario

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
30 noiembrie 2023
Hattrick pentru Joao Mario în meciul Benfica - Internazionale Milano, scor final 3-3
  • De Vrij și Acerbi au fost singurii supraviețuitori în unsprezecele de start al lui Internazionale Milano față de ultimul meci de campionat cu Juventus, iar garnitura a doua a nerrazzurilor a făcut o primă repriză slabă pe Da Luz, pusă la colț de o echipă foarte competitivă a Benficăi, montată să obțină prima victorie din actuala ediție a Ligii Campionilor.
  • A fost o primă repriză în care a strălucit Joao Mario, lusitanul care a îmbrăcat în 64 de meciuri de-a lungul a cinci sezoane tricoul lui Inter, dar care într-o singură repriză a reușit mai multe goluri decât în toate celelalte 14 meciuri jucate pentru Benfica în acest sezon.
  • Joao Mario și-a început recitalul încă din minutul 5, a dublat avantajul Benficăi în minutul 13 și și-a completat hattrick-ul în minutul 34, două dintre assisturi fiind date de danezul Casper Tengstedt, la primele sale pase decisive pentru echipa mare a clubului din Lisabona.
  • Evoluția de vis a gazdelor a durat însă doar o repriză, iar în locul victoriei facile ce se preconiza la pauză meciul se putea încheia cu o înfrângere. VAR-ul a validat în minutul 51 primul gol al lui Marko Arnautovic în Champions League după o pauză de 4740 de zile, Fratesi a marcat pentru 3-2 șapte minute mai târziu, iar intrările lui Cuadrado, Marcus Thuram și Barrella au schimbat definitiv fața Interului, care a reușit egalarea dintr-un penalty transformat de Alexis Sanchez, dictat tot la intervenția arbitrajului video care a semnalat un fault al lui Otamendi.
  • Benfica a terminat meciul în inferioritate numerică după un cartonaș roșu văzut de Antonio Silva în minutul 84 și putea să primească golul înfrângerii la un șut al lui Nicolo Barella dar a avut noroc ca mingea să lovească bara.
  • Dincolo de dezamăgirea suporterilor de a nu fi asistat la o victorie de prestigiu împotriva finalistei ediției anterioare de Champions League, rezultatul schimbă prea puțin calculele în grupa D: Inter are acum nevoie de victorie pentru câștigarea grupei în derby-ul de pe teren propriu cu Real Sociedad, în timp ce Benfica se califică în Europa League doar dacă bate la mai mult de trei goluri la Salzburg.
Benfica - Internazionale 3-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Benfica - Internazionale: Emil Audero, debut stagional la Internazionale

Statisticile meciului Benfica - Internazionale 3-3