Bundesliga, 25 septembrie 2021, ora 19:30, Mönchengladbach
Borussia Mönchengladbach
10
Borussia Dortmund

Denis Zakaria 37

Borussia Mönchengladbach – Dortmund 1-0. Dortmund, fără șut pe poartă în lipsa lui Haaland

Borussia Monchengladbach a trecut de Dortmund cu 1-0 în etapa 6 din Bundesliga

Dortmund a pierdut la Mönchengladbach un meci în care nu a putut conta pe Erling Haaland și pe Marco Reus, accidentați.

Ștefan Gondor, 27 septembrie 2021

Marco Rose a fost primit cu un cor de fluierături de fanii echipei pe care a părăsit-o la finalul sezonului trecut și cu atât mai mare a fost satisfacția acestora după ce Borussia Monchengladbach i-a provocat lui Dortmund a doua înfrângere a sezonului.

Lipsită de căpitanul Marco Reus și de golgheterul Haaland căzuți pradă problemelor medicale, Dortmund a avut șanse minime să obțină ceva dintr-un meci în care a rămas în inferioritate numerică din minutul 40, la scurtă vreme după ce gazdele deschiseseră scorul.

Denis Zakaria a marcat unicul gol al partidei în minutul 37, când a beneficiat de o deviere norocoasă pentru a rămâne în posesia mingii în suprafața de pedeapsă adversă dar apoi l-a executat pe Kobel cu un șut violent. A fost pentru prima oară în actualul sezon de Bundesliga când Dortmund a încasat mai puțin de două goluri într-un meci, însă acest lucru nu i-a servit cu nimic în a obține măcar o remiză în condițiile în care a terminat jocul fără șut pe poartă în ciuda unei mari ocazii ratate în prelungiri de Thorgan Hazard, cu o reluare cu capul peste poartă după o minge greșit respinsă de goalkeeperul advers.

Gladbach – Dortmund a fost 1-0, doar a doua victorie stagională pentru gazde care evadează din zona periculoasă a clasamentului, în timp ce pentru trupa lui Marco Rose pare să nu existe chimie în lipsa lui Haaland și înfrângerea îi coboară pe galben-negri până pe locul patru, la 4 puncte de liderul Bayern.

Borussia Mönchengladbach - Borussia Dortmund 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Borussia Mönchengladbach - Borussia Dortmund: Haaland și Reus, absenți de la Dortmund