Premier League, 02 octombrie 2021, ora 19:30, Falmer, East Sussex
00
Arsenal

Brighton – Arsenal 0-0. Remiză albă într-un meci controlat de gazde

Duel aprig între Brighton și Arsenal, scor final 0-0

Brighton și Arsenal au remizat 0-0 într-un meci în care echipa gazdă a avut 21-8 raport al șuturilor spre poartă.

David Petre, 2 octombrie 2021

Cu o singură schimbare față de meciul glorios cu Tottenham provocată de accidentarea lui Xhaka, Arsenal a pornit ca din tun meciul de la Brighton, iar ocazia creată de Bukayo Saka în chiar primul minut prefața un duel spectaculos între două dintre echipele în formă ale campionatului. Avea totuși să rămâne o promisiune neonorată de către londonezi, care până la pauză au rămas cu acel unic șut pe spațiul porții și au reușit să domine întâlnirea doar timp de 15 minute, până când gazdele și-au adus motoarele sub presiune.

Mult mai activă și insistentă, Brighton a tras de opt ori spre poarta lui Ramsdale în prima parte a jocului, însă în niciuna din aceste situații nu a nimerit ținta, semn că talentul la această echipă nu este încă la nivelul ambiției. Arsenal a părut ceva mai pragmatică și ar fi putut deschide scorul la o ocazie a lui Aubameyang în minutul 23 și la o cursă a lui Smith Rowe cu un sfert de oră înainte de final, însă acestea au fost situații izolate într-un alt joc fizic precum cel de la Burnley care nu a fost pe placul unor fotbaliști de detaliu precum Odegaard.

Abia după minutul 80 a reușit și Brighton să îl pună în sfârșit la încercare pe Ramsdale prin Cucurella și Trossard într-un meci în care a avut totuși peste 20 de șuturi la poartă, însă până la urmă niciuna din cele două echipe nu a părut nemulțumită de remiza nulă, lucru confirmat și de cei doi tehnicieni în interviurile de la finalul jocului.

Brighton - Arsenal 0-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Brighton - Arsenal: Xhaka, singura schimbare la Arsenal față de meciul cu Tottanham

71

Multe remize albe pentru Brighton în Premier League. Curiozități statistice ale meciului Brighton - Arsenal 0-0

• Acesta a fost al 18-lea 0-0 înregistrat de Burnley în Premier League de la promovarea în 2017-18, cu cel puțin mai multe decât orice altă echipă care a evoluat în campionat în această perioadă.
  • Arsenal rămâne cu doar cinci goluri marcate în șapte etape, cel mai slab bilanț ofensiv din sezonul 1986-87 când marcase tot de cinci ori în același număr de meciuri.

Declarații după meciul Brighton - Arsenal 0-0

Graham Potter, Brighton: Jucăm bine și avem consistență

Meciul a fost fantastic. Mi-a plăcut intensitatea și curajul de care am dat dovadă. Cred că a fost unul din meciurile noastre complete și sunt mândru. Cel mai greu lucru în fotbal este să bagi mingea în poartă, dar măcar am încercat. Uneori nu primești ceea ce meriți, dar asta este viața. Avem de ce să ne bucurăm după acest meci.

Mikel Arteta, Arsenal: Un punct câștigat

Cred că este un punct câștigat pentru că nu am fi meritat mai mult de atât. Dacă am meritat și atât. Nu am fost deloc în controlul jocului, nu am reușit să spargem pressingul lor, în schimb ne-am apărat bine în ultimii 15-20 de metri. Nu am făcut jocul pe care ni-l doream și am fost inconfortabili pe teren.