Burnley
    1
  • Chelsea
    2

Burnley – Chelsea 1-2. Londonezii păstrează speranţe la un loc de Champions League

20 aprilie 2018

Un autogol al lui Kevin Long şi o reuşită a lui Victor Moses au adus victoria pentru Chelsea în meciul de Premier League cu Burnley, disputat pe Turf Moor

Courtois

Chelsea rămâne în cursa pentru o recuperare spectaculoasă pe final de sezon şi o calificare în UEFA Champions League care în urmă cu câteva săptămâni părea dificil de realizat, după ce gruparea londoneză s-a impus cu scorul de 2-1 pe arena Turf Moor, împotriva lui Burnley. Victoria lui Chelsea, colaborată cu faptul că Tottenham a adunat un singur punct din ultimele două meciuri, a făcut ca echipa antrenată de Antonio Conte să ajungă acum la doar cinci puncte de Spurs în clasamentul Premier League, cu patru runde înainte de finalul campionatului. Tottenham rămâne încă favorită la locul al patrulea, ultimul care permite prezenţa în viitoarea ediţie de UEFA Champions League, având în vedere programul din ultimele runde, însă Chelsea poate spera la salvarea stagiunii printr-o serie de rezultate favorabile.

Confruntarea de pe stadionul Turf Moor nu se anunţa nici pe departe una facilă pentru Chelsea, în faţa unui adversar care venea după cinci victorii consecutive în Premier League şi care speră la rândul său să îndeplinească o performanţă importantă prin calificarea în viitoarea ediţie a cupelor europene. Totuşi, eşecul suferit joi seara pe teren propriu a făcut ca Burnley să rămână la două punctele în spatele celor de la Arsenal, oamenii lui Arsene Wenger având de asemenea şi un meci mai puţin disputat.

Burnley – Chelsea, duel echilibrat, decis de golul lui Victor Moses

Campioana din sezonul trecut a Angliei a deschis scorul cu multă şansă în minutul 20, când o centrare de pe partea dreaptă a lui Victor Moses nu a fost respinsă corect de portarul Nick Pope, iar mingea a fost deviată involuntar de fundaşul Kevin Long în propria poartă. Portarul englez în vârstă de 26 de ani va trebui să îşi asume responsabilitatea pentru eroarea de la primul gol, însă Nick Pope s-a revanşat apoi prin două intervenţii decisive în faţa lui Alvaro Morata, graţie cărora Burnley a rămas în meci şi a putut spera la o revenire în partea a doua a meciului.

Iar echipa antrenată de Sean Dyche şi-a văzut eforturile încununate în minutul 64, când de această dată şansa a fost de partea gazdelor: execuţia de la distanţă a lui Johann Berg Gudmundsson părea a fi în afara cadrului porţii, însă o deviere a lui Ashley Barnes l-a surprins pe Thibaut Courtois şi a făcut ca Chelsea să fie nevoită să o ia de la capăt. Totuşi, echipa antrenată de Antonio Conte a revenit rapid în avantaj pe tabelă, la doar cinci minute distanţă de reuşita lui Ashley Barnes. Centrarea de pe partea stânga a lui Emerson l-a găsit complet nemarcat pe Victor Moses, care l-a învins pe Nick Pope cu un şut la colţul scurt şi a marcat astfel golul decisiv pentru succesul londonezilor. Eden Hazard a fost trimis pe teren de-a lungul ultimelor 20 de minute, iar Chelsea a reuşit să gestioneze cu atenţie avantajul minim şi a obţinut astfel al doilea succes consecutiv în deplasare la nivelul campionatului, după ce anterior oamenii lui Antonio Conte suferiseră trei eşecuri la rând pe teren străin.

Burnley – Chelsea, statistici şi curiozităţi

• a fost doar pentru prima dată în 2018 când Chelsea a obţinut două victorii consecutive, precedentele două succese la rând fiind consemnate în ultimele dueluri din 2017.
  • de la succesul obţinut împotriva lui Chelsea în prima etapă a campionatului, Burnley a adunat doar patru puncte din zece meciuri de Premier League disputate împotriva unor adversari din big six, cu un bilanţ de patru rezultate de egalitate şi şase eşecuri.
  • duelul de joi seara a reprezentat meciul cu numărul 100 al tehnicianului italian Antonio Conte pe banca lui Chelsea în toate competiţiile – doar Jose Mourinho (72) a câştigat mai multe meciuri după primele 100 în calitate de antrenor al formaţiei Blues decât Antonio Conte (65).
  • partida a fost prima la nivelul Premier League din mai 2013 în care doi italieni au evoluat pentru Chelsea (Emerson şi Davide Zappacosta); precedenta situaţie a fost consemnată împotriva lui Liverpool (Carlo Cudicini and Gianfranco Zola).
  • meciul dintre Burnley şi Chelsea a fost confruntarea cu numărul 500 disputată la nivelul primi ligi a campionatului englez într-o zi de joi.

Burnley – Chelsea, declaraţii ale antrenorilor:

Sean Dyche: “Sunt foarte mulţumit de mentalitatea pe care am căpătat-o, nu este uşor să abordezi meciul când Chelsea te conduce cu 1-0 la pauză. Dar eu cred că am avut o atitudine foarte bună şi am luptat până la final, aşadar nu avem de ce să fim dezamăgiţi, deoarece am înfruntat un adversar de top şi am demonstrat că putem face faţă şi noi la acest nivel.”

Antonio Conte: “Mă bucură evoluţia atacanţilor noştri, atât în momentele de posesie, cât şi în cele în care nu am avut mingea, chiar dacă nu au marcat. În momentele în care am avut mingea, au combinat foarte bine şi au creat situaţii periculoase în defensiva adversă. Sunt foarte mulţumit de Morata şi Giroud, pe viitor merită mai multe şanse de a evolua împreună.”