Premier League, 31 ianuarie 2021, ora 14:00
20
Burnley

César Azpilicueta 40
Marcos Alonso 84

Chelsea – Burnley 2-0. Prima victorie pentru Chelsea în mandatul lui Thomas Tuchel

Chelsea a câștigat cu 2-0 meciul cu Burnley, în care Thomas Tuchel a schimbat complet linia de atac față de jocul său de debut.

Cesar Azpilicueta și Marcos Alonso, marcatorii meciului Chelsea - Burnley 2-0 (31 ianuarie 2021)
31 ianuarie 2021

Există deja convingerea că abordarea științifică a jocului caracteristică lui Thomas Tuchel va avea nevoie de timp. Știința pornește de la experiment, iar tehnicianul german este exact în această fază, mutând piesele pentru a înțelege locul și relaționarea cea mai potrivită pentru fiecare. Primele schimbări ale lui Chelsea se văzuseră încă din meciul de debut cu Wolverhampton, o clară idee tactică în locul aparentei lipse de organizare din mandatul lui Lampard, o ordine în jocul cu și fără minge care produsese o țesătură impresionantă de pase care însă nu produsese goluri. La al doilea meci atacul a fost ținta experimentului, cu o schimbare completă a trio-ului ofensiv, titularii din primul meci Kai Havertz, Hakim Ziyech și Olivier Giroud facându-le loc lui Werner, Mount și Abraham.

Găsirea poziției ideale pentru Werner rămâne o prioritate la Chelsea. Rezervă pe toată durata meciului cu Wolves, germanul a jucat o primă repriză în stânga cu Abraham vârf împins, iar din startul reprizei a doua a fost urcat el însuși vârf, odată cu schimbarea lui Abraham (fără impact asupra jocului) cu Pulisic. Werner nu a reușit să marcheze din niciuna din cele două poziții dar a părut să se simtă mai confortabil decât în alte meciuri, iar senzația la capătul jocului cu Burnley este că, odată depășit complexul psihologic, poate redeveni arma letală de la Leipzig.

Curioasă a fost titularizarea lui Marcos Alonso, marginalizat de Lampard din septembrie după acea repriză de coșmar din deplasarea la West Brom în care Chelsea era condusă la pauză cu 3-0. Încă nu este clar dacă anumite decizii ale lui Tuchel provin din pure considerente tactice, din dorința de a oferi o șansă corectă tuturor membrilor lotului sau există pe undeva și orgoliul de a lua ochii patronului ridiculizând inovațiile precedesorului de pe banca tehnică, însă va fi interesant de urmărit ce se va întampla cu Ben Chilwell, cerința specială de 50 de milioane de lire a lui Lampard, lăsat pe banca de rezerve după ce fusese schimbat (și odată cu el întreg sistemul tactic) în meciul cu Wolves.

La fel ca în meciul de debut al lui Tuchel, Chelsea a rulat o vreme în gol în fața bunei organizări defensive a lui Burnley, în ciuda unui aport semnificativ din partea lui Mateo Kovacic în centru și Hudson-Odoi în dreapta. A fost nevoie de aproape o repriză întreagă pentru ca londonezii să găsească primul gol, însă el a venit pe fondul jocului fluid pe care și-l dorește noul tehnician, marcat de fundașul central Azpilicueta după o apariție în careu în stilul lui Trent Alexander-Arnold.

Fără scânteie ofensivă, Burnley nu a avut opțiuni de a repeta pe Stamford Bridge surpriza de pe Anfield, iar în partea a doua i-a datorat lui Nick Pope limitarea scorului prin intervenții la ocaziile lui Reece James, Werner și Pulisic. Hudson-Odoi a avut și o bară cu o ghiulea de la distanță, însă în cele din urmă Chelsea a marcat și golul doi prin surpriza Alonso și a bifat fără emoții prima victorie din mandatul lui Tuchel, care o duce pe locul 7 în clasament.

Curiozități statistice ale meciului Chelsea - Burnley 2-0

• Burnley nu a marcat în șapte din ultimele nouă meciuri în deplasare în Premier League, marcând câte o dată în celelalte două.
  • Thomas Tuchel este primul manager al lui Chelsea care nu primește gol în primele două meciuri de la Rafa Benitez în noiembrie 2012.
  • Chelsea a pierdut un singur meci din 14 contra lui Burnley în Premier League, 2-3 în etapa de debut a sezonului 2017-2018.
  • Primul șut al lui Burnley în acest meci cu Chelsea a venit în minutul 94, cel mai târziu șut al acestei echipe într-un meci din Premier League în întreaga sa istorie.
  • Cesar Azpilicueta a marcat primul său gol după 376 de zile, de la o reușită contra lui Arsenal în ianuarie 2020. Cu el pe lista marcatorilor, Chelsea nu a pierdut niciodată în Premier League (5 victorii, 4 remize).
  • La 22 de ani și 21 de zile, Mason Mount a devenit cel mai tânăr jucător al lui Chelsea care bifează 50 de meciuri în Premier League de la John Terry în 2002 (21 de ani și 124 zile).