2
  • Crystal Palace
    Crystal Palace
    1

Chelsea – Crystal Palace 2-1. Campioana Angliei reia seria victoriilor pe teren propriu în Premier League

10 martie 2018

Chelsea s-a impus în meciul de Premier League disputat pe teren propriu contra celor de la Crystal Palace, graţie unui gol marcat de Willian şi a autogolului lui Martin Kelly

Hennessey

Chelsea pierduse ultimele două meciuri de Premier League disputate cu Crystal Palace înainte de duelul direct programat în etapa a-30-a, iar ultima formaţie capabilă să se impună de minim trei ori la rând în faţa campioanei Angliei a fost Liverpool, cu patru succese consecutive în 2012. Gruparea londoneză avea foarte mare nevoie de un succes pentru a continua lupta de la distanţă în ceea ce priveşte calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League, iar oamenii lui Antonio Conte şi-au îndeplinit obiectivul şi au profitat astfel de partida directă dintre Manchester United şi Liverpool, disputată în această etapă, ajungând acum la doar patru puncte de formaţia antrenată de Jurgen Klopp.

Inevitabil, tehnicianul italian Antonio Conte a luat în considerare şi meciul de la mijlocul săptămânii, contra celor de la FC Barcelona, contând pentru manşa retur din optimile de finală UEFA Champions League, în momentul alegerilor pentru primul 11 împotriva lui Crystal Palace. N’Golo Kante, a cărui absenţa din echipa lui Chelsea a fost evidentă în eşecul suferit cu Manchester City în runda anterioară, i-a luat locul la mijlocul terenului lui Danny Drinkwater, alături de Davide Zappacosta, Cesc Fabregas şi Marcos Alonso. Compartimentul ofensiv al gazdelor a fost format din Willian, Eden Hazard şi Olivier Giroud, cu Alvaro Morata şi Pedro Rodriguez iniţial pe banca de rezerve. Căpitanul Gary Cahill a revenit ca titular într-o linie defensivă alcătuită din trei oameni, alături de Cesar Azpilicueta şi Andreas Christensen.

De partea cealaltă, în continuare numeroase probleme de lot pentru tehnicianul Roy Hodgson, care pentru această confruntare nu s-a putut baza pe oameni importanţi precum Yohan Cabaye, Jason Puncheon, Scott Dann, Ruben Loftus-Cheek, Connor Wickham sau Julian Speroni. În aceste condiţii, Patrick van Aanholt, James Tomkins, Martin Kelly şi Aaron-Wan Bissaka au fost trimişi pe teren în defensivă, Luka Milivojevic şi James McArthur au alcătuit cuplul de mijlocaşi centrali, cu Jeffrey Schlupp, respectiv Andros Townsend responsabili de cele două benzi şi Christian Benteke alături de Alexander Soerloth în ofensivă.

Chelsea – Crystal Palace, duel dominat autoritar de campioana Angliei

Doar 25 de minute a rezistat Crystal Palace pe stadionul Stamford Bridge, înainte ca presiunea campioanei Angliei să se concretizeze şi pe tabela de marcaj. Oamenii lui Roy Hodgson au încercat să fie o echipă scurtă şi să se apere grupat în faţa propriului careu, însă planul fostului selecţioner al Angliei s-a complicat ca urmare a golului marcat de Willian: talentatul mijlocaş ofensiv brazilian a luat pe cont propriu o acţiune de atac la jumătatea reprizei, iar şutul său din afara careului, care iniţial nu părea a-i pune probleme portarului Wayne Hennessey, a fost uşor deviat de fundaşul James Tomkins, suficient însă pentru a-şi schimba decisiv traiectoria şi a duce la deschiderea scorului. Willian a ajuns astfel să contribuie direct la 17 goluri din ultimele 18 apariţii pentru Chelsea în toate competiţiile, prin 12 reuşite şi cinci assist-uri.

0

Chelsea a profitat de avantajul psihologic şi a reuşit să îşi asigure în mare parte cele trei puncte încă din prima repriză: splendidă acţiune de atac a londonezilor purtată de Marcos Alonso, respectiv Eden Hazard şi încheiată cu finalizarea lui Davide Zappacosta. Şansa a fost încă o dată de partea campioanei Angliei, deoarece respingerea lui Martin Kelly l-a lovit pe portarul Wayne Hennessey şi a ricoşat în poartă. Un gol înscris cu noroc de Chelsea, însă la capătul unei foarte frumoase acţiuni de atac colective, care a dus la un meritat avantaj conform cursului jocului din prima repriză.

Chelsea – Crystal Palace, reacţie tardivă a oaspeţilor

După 45 de minue dezamăgitoare, fără niciun şut pe spaţiul porţii apărate de Thibaut Courtois, Crystal Palace a părut determinată să nu renunţe la luptă în partea a doua, iar modificarea efectuată de Roy Hodgson (Wilfried Zaha în locul lui Christian Benteke) a contribuit într-o manieră pozitivă la aspectul jocului. La doar două minute după reluarea partidei, oaspeţii şi-au creat o imensă ocazie de a reduce din diferenţă, la o fază la care Andreas Christensen a alunecat, însă finalizarea lui Alexander Soerloth a lovit bara. Mult mai multă iniţiativă din partea oaspeţilor, care au reuşit să păstreze balonul şi să pună în dificultate defensiva lui Chelsea, însă inevitabil campioana Angliei a beneficiat de spaţii mari pe contraatac şi a trecut la rândul său pe lângă marcarea unui gol care ar fi închis definitiv discursul în ceea ce priveşte soarta celor trei puncte. Willian, printr-un şut din interiorul careului respins de Wayne Hennessey, dar mai ales Olivier Giroud în două rânduri, au irosit oportunităţi imense de a majora avantajul.

Atacantul francez, adus în această iarnă de la Arsenal, a trimis peste poartă cu capul din şanse metri, după o centrare perfectă a lui Willian, pentru ca apoi să reia în bară din centrul careului, în urma unui assist al lui Marcos Alonso. Frustrarea lui Olivier Giroud pentru ratările din acest meci a fost evidentă în momentul schimbării, Alvaro Morata fiind trimis pe teren în locul său, cu aproximativ 20 de minute înainte de ultimul fluier. Iar ocaziile irosite au dus la emoţii pe final, deoarece Crystal Palace a reuşit să reducă din diferenţă prin Patrick van Aanholt în minutul 90 şi a avut trei minute de speranţă privind un posibil rezultat de egalitate miraculos.

Ce urmează pentru Chelsea şi Crystal Palace?

Campioana Angliei a redresat parţial situaţia din clasamentul Premier League şi se va concentra de acum exclusiv pe mult mai dificilul duel cu FC Barcelona, programat a se disputa miercuri, pe stadionul Camp Nou. O deplasare pe King Power Stadium pentru partida cu Leicester City din FA Cup şi un meci de campionat pe teren propriu cu Tottenham completează programul din următoarea perioadă pentru echipa antrenată de Antonio Conte. De partea cealaltă, Crystal Palace continuă lupta pentru evitarea retrogradării prin meciurile de Premier League contra celor de la Huddersfield, Liverpool, Bournemouth, respectiv Brighton & Hove.