Premier League, 20 ianuarie 2021, ora 20:00
20
Aston Villa

Bernardo Silva 79
İlkay Gündoğan 90 (pen)

Manchester City – Aston Villa 2-0. Un gol controversat îi deschide lui City calea spre victorie

Manchester City - Aston Villa, scor 2-0, Premier League 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

Bernardo Silva, gol pentru Manchester City în meciul cu Aston Villa
21 ianuarie 2021

După 19 zile fără fotbal din cauza coronavirusului, prima echipă a lui Aston Villa a revenit cu mult entuziasm pe teren și a pus mari probleme pe terenul lui Manchester City, însă a cedat în final după un gol controversat care i-a prilejuit o criză de nervi antrenorului Dean Smith.

Era minutul 79 când Rodri a venit de la câțiva metri din spatele ultimului fundaș și i-a furat mingea lui Tyrone Mings, i-a pasat-o lui Bernardo Silva și acesta a catapultat-o în vinclu pentru primul său gol al sezonului de Premier League. Cei de la Villa nu au înțeles cum nu s-a reactivat ofsaidul la poziția inițială a lui Rodri și managerul Dean Smith a fost trimis în tribună după o răfuială cu centralul Jon Moss, însă decizia a rămas după consultarea VAR-ului. City a mai marcat o dată prin Gundogan în minutul 90 din penalty după un henț al lui Matty Cash, iar după al 10-lea clean sheet în 18 meciuri a urcat provizoriu pe primul loc al clasamentului Premier League pentru prima oară după 523 de zile.

Scorul a fost dur pentru Villa, care avusese numeroase ocazii să deschidă scorul într-un joc dinamic în care acțiunile s-au succedat rapid de la o poartă la alta. Și City a avut o bară la 0-0 prin Joao Cancelo după o pasă a lui Kevin de Bruyne, care avea să părăsească terenul accidentat în minutul 59, la fel cum se întâmplase și cu Walker după mai puțin de o jumătate de oră de joc.

Curiozități statistice ale meciului Manchester City - Aston Villa 2-0

• Pentru Manchester City a fost al unsprezecelea succes la rând pe teren propriu cu Aston Villa în Premier League.
  • Au fost 39 de șuturi la poartă în acest meci, 28 pentru City și 11 pentru Aston Villa. Un singur meci din acest sezon de Premier League a înregistrat mai multe, Manchester United - Leeds (43).
  • Manchester City a ajuns la 10 meciuri fără gol primit din 18 jucate în Premier League în acest sezon. O singură dată în istoria sa a atins această bornă după mai puține meciuri jucate, în sezonul 1976-77 (10 clean sheets în 17 meciuri).