Premier League, 30 ianuarie 2021, ora 17:00
10
Sheffield United

Gabriel Jesus 9

Manchester City – Sheffield United 1-0. Gol pentru Gabriel Jesus după 9 meciuri

Manchester City a câștigat cu Sheffield United, scor 1-0, și s-a distanțat de ManUnited în fruntea clasamentului Premier League.

Gabriel Jesus a marcat unicul gol al meciului Manchester City - Sheffield United 1-0 (30 ianuarie 2021)
30 ianuarie 2021

Gabriel Jesus a marcat primul său gol în Premier League după un hiatus de 9 meciuri, suficient pentru ca Manchester City să bifeze cea de-a 12-a victorie consecutivă și să își consolideze prima poziție în clasamentul Premier League.

Golul a venit în minutul 9, cu contribuția generoasă a defensivei lui Sheffield: Jayden Bogle și Ethan Ampadu au fost ușor depășiți de Ferran Torres care a scos mingea în fața porții, de unde Chris Basham a avut o curioasă ieșire din dispozitiv lăsându-l pe Jesus singur cu portarul pentru o finalizare facilă.

De pe ultimul loc al clasamentului cu un gol încasat devreme în fața liderului se putea crede că Sheffield va arunca prosopul, însă echipa lui Chris Wilder a făcut un lăudabil meci defensiv, limitând-o pe City la doar 3 șuturi spre poartă în prima repriză în ciuda unei posesii de 75%.

Partea a doua nu a adus schimbări de atitudine, însă City s-a apropiat de gol în două rânduri la jumătatea reprizei prin Zinchenko și Laporte. După ce câștigase neașteptat la mijlocul săptămânii pe Old Trafford, Sheffield a avut șansa să dea lovitura și pe Etihad la șutul de la distanță al lui John Fleck puțin pe lângă poartă cu cinci minute de final, însă marea ocazie a părții secunde i-a aparținut lui Jesus, scăpat singur cu Ramsdale dar blocat de acesta în secvențele de final.

S-a terminat 1-0, meci cu care Manchester City se distanțează provizoriu de concitadina United în vârful clasamentului, în timp ce pentru Sheffield fitilul este din ce în ce mai scurt, după doar 8 puncte câștigate în 21 de meciuri.

Curiozități statistice ale meciului Manchester City - Sheffield United 1-0

• Manchester City a câștigat al 12-lea meci la rând în toate competițiile, cea mai lungă serie de victorii din întreaga sa victorie. Ultima echipă din Premier League care câștigase 12 meciuri consecutive fusese Arsenal în sezonul 2007-2008.
  • Manchester City a câștigat toate cele 9 meciuri jucate în luna ianuarie, cel mai mare număr de victorii într-o lună calendaristică al oricărei echipe engleze din primele patru divizii de la înființarea Football League în 1888.
  • Manchester City a ajuns la 20 de meciuri fără gol primit în actualul sezon (în toate competițiile), cu cel puțin cinci mai multe decât orice altă echipă din principalele 5 ligi europene.