Premier League, 05 august 2022, ora 22:00, London
02
Arsenal

Gabriel Martinelli 20
Marc Guehi 85 (a)

Crystal Palace 0-2 Arsenal. Victorie zgârcită pentru Arteta în startul sezonului de Premier League

Gabriel Martinelli, autorul primului gol în Premier League 2022-2023

Cronica meciului Crystal Palace - Arsenal, scor 0-2, prima partidă a sezonului 2022-2023 din Premier League

David Petre, 6 august 2022

Arsenal a început noul de sezon de Premier League cu o victorie pe terenul lui Crystal Palace primită cu multă mulțumire de Mikel Arteta, însă dincolo de scor pare să fi rămas întrucâtva datoare în fața suporterilor care așteptau un adevărat show pirotehnic după jocurile strălucite din perioada de pregătire, mai ales cele cu Chelsea și Sevilla. Debutul jocului a confirmat acele speranțe iar Tunarii și-au asfixiat adversarul printr-un joc dezinvolt care l-a evidențiat pe noul venit Gabriel Jesus, însă după ce au intrat în avantaj au pierdut ușor-ușor controlul și au trăit momente dificile în apărare, având nevoie de intervențiile lui Ramsdale pentru a bifa un prim clean sheet stagional.

Acest lucru nu a părut să îl deranjeze pe Arteta, care la final a lăudat “reziliența” echipei sale și mai ales intervențiile lui Ramsdale, făcând comparație cu primul meci din sezonul anterior, pierdut cu 2-0 pe terenul nou promovatei Brentford. “Nu câștigi aici fără acest gen de reziliență și am învățat lecția aceasta anul trecut. Acum am început sezonul complet diferit. Să construim mentalitatea potrivită, să depășim astfel de piedici și reușind meciuri fără gol primit va fi vital în acest campionat, iar astăzi am reușit acest lucru. Sper ca încrederea să încolțească după acest meci”.

Mulțumirea lui Arteta nu este fără merite. Arsenal a avut o prestație solidă
în jocul fără minge iar cele trei transferuri ale verii au intrat excelent în unsprezecele de start (cu un plus pentru William Saliba care a avut câteva intervenții calme la debutul său în Premier League și a fost văzut de mai mulți analiști omul meciului), însă impresia este că vorbele tehnicianului ascund o precauție exagerată. În definitiv Arsenal a pierdut doar în ultimele meciuri ale sezonului locul de Champions League de care la un moment dat părea sigură, iar progresul trebuie căutat în meciurile cu miză și tensiune, nu în raport cu un joc cu Brentford din etapă inaugurală de anul trecut. Iar încrederea nu acum ar trebui să încolțească, ci ar trebui să fie deja gata de recoltare după victoriile 4-0 cu Chelsea și 6-0 cu Sevilla, fie ele și în amicale.

În plus, discursul lui Arteta nu prea se potrivește cu modul agresiv în care Arsenal a început meciul și care i-a adus golul de 1-0 în minutul 20, când Zinchenko a apărut fără marcaj la o lovitură de colț și a recentrat în fața porții de unde Martinelli a marcat primul gol al sezonului de Premier League. A fost dovada că în atac se poate mult, însă Arsenal a preferat ca în multe meciuri din sezonul trecut să conserve rezultatul, iar de aici au început emoțiile. Câteva inexactități în apărare, una din ele chiar a lui Ramsdale, le-au dat curaj gazdelor, iar creșterea progresivă a acestora în joc putea duce rezultat într-o altă direcție, poate chiar de la o minge căzută pe mâna imprudentului Gabriel Magalhães, la care un arbitru cu ceva exces de zel putea vedea penalty.

Ramsdale a avut rapid ocazia unei prime intervenții importante în finalul primei reprize la un cap al lui Odsonne Edouard, apoi încă una în minutul 52 la o ocazie mare a lui Eberechi Eze, bine găsit în apropierea porții de Zaha.

Cifrele statistice evidențiază jocul precaut al lui Arteta. De la 70% în primele 30 de minute posesia lui Arsenal a scăzut până la 56% în finalul primei reprize iar apoi s-a prăbușit până la 32% în partea secundă, totuși Tunarii au avut noroc cu o intervenție neinspirată a lui Guehi care a deviat mingea cu capul în propria poartă la o centrare a lui Saka în minutul 85 și așa s-a scris istoria primul meci al sezonului 2022-2023 de Premier League.

Crystal Palace - Arsenal 0-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Crystal Palace - Arsenal: Debut bun pentru William Saliba în Premier League

13

Mikel Arteta, la victoria cu numărul 50 în Premier League pe banca tehnică a lui Arsenal. Curiozități statistice ale meciului Crystal Palace - Arsenal 0-2

• Mikel Arteta a obținut a 50-a sa victorie ca antrenor principal în Premier League în meciul cu numărul 98 în această competiției. În istoria lui Arsenal doar Arsene Wenger a avut nevoie de mai puține jocuri pentru a atinge această bornă, 94.
  • Granit Xhaka a văzut cartonașul galben pentru a 53-a oară în Premier League și este la egalitate acum cu Oriol Romeu în topul jucătorilor cu cele mai multe avertismente primite de la momentul debutul său pentru Arsenal în sezonul 2016-2017.