Bundesliga, 17 septembrie 2022, ora 16:30, Dortmund
Borussia Dortmund
10
Schalke 04

Youssoufa Moukoko 79

Borussia Dortmund 1-0 Schalke 04. Golul lui Moukoko decide primul Revierderby jucat cu tribunele pline în ultimii trei ani

Moukoko a marcat unicul gol al meciului Dortmund - Schalke 1-0

Meciul Borussia Dortmund - Schalke 04 a fost decis de un gol al puștiului de 17 ani Moukoko în minutul 79, devenit astfel cel mai tânăr marcator din istoria Revierderby

Ștefan Gondor, 17 septembrie 2022

Una caldă, una rece pentru Dortmund după primul duelul al Ruhr-ului disputat cu tribunele pline după aproape trei ani. Cea caldă este desigur victoria, cu care Borussia doarme lider în Germania înainte ca Union Berlin, Freiburg și Hoffe, celelalte pretendente la locul fruntaș înaintea pauzei FIFA dedicată în Europa Ligii Națiunilor, să își dispute duminică meciurile din această etapă. Cea rece este accidentarea lui Reus, care a părăsit terenul pe targă în minutul 30 cu glezna imobilizată și cu mari dureri, în legătură cu care există temerea că ar putea fi una serioasă care să îi pericliteze inclusiv prezența la Mondialul din Qatar.

Accidentarea căpitanului Borussiei în jocul său cu numărul 250 în Bundesliga a fost cel mai important moment al primei reprize. Schalke, o nou promovată care momentan nu se poate ridica la standardul lui Dortmund decât în ceea ce privește ambiția într-un derby dar nu și ca nivel al fotbalului, a jucat cartea cea mai sigură pe care o putea juca: s-a închis în apărare și nu a părut interesată să iasă de acolo până la pauză. A rezultat o repriză cu o posesie confortabilă a gazdelor dar cu puține șanse de gol, singurele notabile fiind două lovituri de cap ale lui Bellingham și Modeste.

În aceeași notă generală a început și partea secundă, însă cu o echipă ceva mai îndrăzneață a oaspeților care chiar a avut o oportunitate importantă de a deschide scorul prin Karaman în minutul 62, blocat însă la timp de Nico Schlotterbeck.

Decisive au fost schimbările operate de Terzic în minutul 64. Intrarea lui Moukoko și Adeyemi a ridicat nivelul dinamismului lui Dortmund, iar tânărul de 17 ani l-a pus imediat la încercare pe goalkeeperul oaspeților. În cele din urmă el avea să fie eroul galben-negrilor, reușind unicul gol al derby-ului cu o lovitură de cap dintre doi jucători adverși la o bună centrare venită din stânga de la Wolf. La 1-0 Schalke a încercat să atace, însă cea mai mare ocazie din ultimele zece minute i-a aparținut tot lui Dortmund prin Reyna.

Borussia Dortmund - Schalke 04 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Borussia Dortmund - Schalke 04: Alex Král, primele minute pentru Schalke 04 după 21 de zile

13

Moukoko, cel mai tânăr marcator din istoria Revierderby. Curiozități statistice ale meciului Borussia Dortmund - Schalke 04 1-0

• Moukoko a marcat al șaptelea său gol în Bundesliga, devenind cel mai tânăr jucător care a atins această cifră în prima divizie germană. Totodată a devenit cel mai tânăr marcator în istoria derby-urilor dintre Dortmund și Schalke.
  • Marco Reus a bifat meciul său cu numărul 250 în Bundesliga, iar acesta a fost al 12-lea Revierderby din cariera sa.
  • Jude Bellingham a jucat meciul cu numărul 100 pentru Dortmund, devenind cel mai tânăr jucător din istoria clubului care atinge această bornă.
  • Aceasta a fost a patra victorie consecutivă a lui Dortmund în meciurile cu Schalke, performanță pe care Borussia nu o mai reușise in anii 60. Schalke nu a marcat niciun gol în aceste patru întâlniri.