Bundesliga, 20 noiembrie 2021, ora 16:30
VfB StuttgartVfB Stuttgart
Donyell Malen 56
Marco Reus 85

Roberto Massimo 63

Dortmund – VfB Stuttgart 2-1. Golul lui Reus din minutul 85 îi apropie pe galben-negri la 1 punct de Bayern

Marco Reus a macat în minutul 85 golul victoriei în meciul Dortmund - Stuttgart 2-1

Cronica meciului Borussia Dortmund - VfB Stuttgart, scor 2-1, decis de un gol al lui Marco Reus pe contraatac în minutul 85.

David Petre, 21 noiembrie 2021

Borussia Dortmund a trebuit să sufere până în minutele de final pentru a obține în fața unei echipe bune a lui Stuttgart victoria ce o apropie la un singur punct de Bayern, care făcuse vineri seară un neașteptat pas greșit la Augsburg. În continuare fără Haaland galben-negrii au avut probleme în a-și crea ocazii clare de gol în ciuda unui ritm rapid și intens, însă în cele din urmă insistența lor ofensivă din partea finală a întâlnirii le-a adus în minutul 85 golul victoriei, marcat de căpitanul Marco Reus pe contraatac.

Dortmund a început jocul într-un ritm agresiv, însă cei de la Stuttgart și-au găsit rapid consistența prin care au evitat marile emoții la propria poartă, reușind în schimb să genereze ei înșiși prin Coulibaly cea mai mare situație a unei prime reprize fără goluri.

Dortmund nu a găsit spații nici în startul părții secunde, însă a avut noroc cu o deviere la un șut al lui Donyell Malen din afara careului prin care atacantul transferat în acest an de la Eindhoven pentru 30 de milioane de euro a marcat primul său gol în Bundesliga. Avantajul gazdelor nu a rezistat însă mult, fiindcă cei de la Stuttgart au profitat de o eroare a lui Akanji, până atunci imperial, și au restabilit egalitatea prin Roberto Massimo.

În jumătatea de oră rămasă s-a jucat aproape exclusiv în terenul oaspeților, însă golul victoriei lui Dortmund a venit pe un contraatac posibil după o lovitură de colț a celor de la Stuttgart. Reus l-a angajat bine în careu pe Thorgan Hazard care și-a deschis unghiul după un dribling rafinat în fața fundașului central Waldemar Anton, iar portarul Florian Muller nu a putut respinge decât până în piciorul lui Reus care a îndeplinit o simplă formalitate de pe linia careului de șase metri.

Borussia Dortmund - VfB Stuttgart 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Borussia Dortmund - VfB Stuttgart: Donyell Malen, la primul gol în Bundesliga