20
VfL Wolfsburg

Manuel Akanji 66
Jadon Sancho 90

Borussia Dortmund – Wolfsburg 2-0. Dortmund câștigă primul meci acasă în Bundesliga din octombrie

Jadon Sancho a marcat un gol și a dat un assist în victoria Borussiei Dortmund cu Wolfsburg, 2-0, la revenirea lui Haaland dupa accidentare.

3 ianuarie 2021

Odată cu revenirea lui Haaland s-a întors și norocul Borussiei Dortmund, care a câștigat cu 2-0 un meci în care Wolfsburg a avut mai mult inițiativa, aceasta fiind prima sa victorie pe teren propriu în Bundesliga din 24 octombrie, de la 3-0 cu Schalke.

De problemele galben-negrilor pe Iduna Park știau și Lupii, care au început meciul ca din tun, cu trei bune ocazii în primele zece minute, inclusiv o minge a lui Gerhardt respinsă de Hummels în bară înainte ca Dortmund să apară în sfârșit în ofensivă cu o ocazie a lui Reus. Gazdele au echilibrat întâlnirea și jocul s-a dus spre un 0-0 la pauză, momentul de cumpănă fiind intervenția VAR-ului la o minge care a lovit brațul desprins de corp al lui Witsel după o fază fixă, fără însă a fi acordat penalty.

Tabela a fost deblocată în minutul 66 de Akanji la o lovitură de colț executată de Sancho, iar elvețianul a fost aproape să repete performanța în minutul 75 când însă execuția sa nu a mai prins poarta. Wolfsburg nu a renunțat și a avut mai multe ocazii de egalare prin Weghorst, Arnold, Brooks și Ginczek, însă Dortmund a lovit pe contraatact în prelungiri prin Sancho, cu primul său gol în actualul sezon de Bundesliga.

Curiozități statistice ale meciului Borussia Dortmund - VfL Wolfsburg 2-0

• Jadon Sancho a marcat primul său gol în actualul sezon de Bundesliga, din cel de-al 26-lea șut pe poartă. În sezonul anterior a marcat în campionat 17 goluri din 53 de șuturi.
  • Borussia Dortmund este neînvinsă în ultimele 11 meciuri cu Wolfsburg, câștigând 10 dintre ele.
  • Akanji a marcat deja două goluri în actualul sezon de Bundesliga, după ce marcase o singură dată pentru Dortmund în precedentele trei sezoane.