20
VfL Wolfsburg
Manuel Akanji 66
Jadon Sancho 90+1

Borussia Dortmund – Wolfsburg 2-0. Dortmund câștigă primul meci acasă în Bundesliga din octombrie

Jadon Sancho a marcat un gol și a dat un assist în victoria Borussiei Dortmund cu Wolfsburg, 2-0, la revenirea lui Haaland dupa accidentare.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
03 ianuarie 2021

Odată cu revenirea lui Haaland s-a întors și norocul Borussiei Dortmund, care a câștigat cu 2-0 un meci în care Wolfsburg a avut mai mult inițiativa, aceasta fiind prima sa victorie pe teren propriu în Bundesliga din 24 octombrie, de la 3-0 cu Schalke.

De problemele galben-negrilor pe Iduna Park știau și Lupii, care au început meciul ca din tun, cu trei bune ocazii în primele zece minute, inclusiv o minge a lui Gerhardt respinsă de Hummels în bară înainte ca Dortmund să apară în sfârșit în ofensivă cu o ocazie a lui Reus. Gazdele au echilibrat întâlnirea și jocul s-a dus spre un 0-0 la pauză, momentul de cumpănă fiind intervenția VAR-ului la o minge care a lovit brațul desprins de corp al lui Witsel după o fază fixă, fără însă a fi acordat penalty.

Tabela a fost deblocată în minutul 66 de Akanji la o lovitură de colț executată de Sancho, iar elvețianul a fost aproape să repete performanța în minutul 75 când însă execuția sa nu a mai prins poarta. Wolfsburg nu a renunțat și a avut mai multe ocazii de egalare prin Weghorst, Arnold, Brooks și Ginczek, însă Dortmund a lovit pe contraatact în prelungiri prin Sancho, cu primul său gol în actualul sezon de Bundesliga.

Curiozități statistice ale meciului Borussia Dortmund - VfL Wolfsburg 2-0

• Jadon Sancho a marcat primul său gol în actualul sezon de Bundesliga, din cel de-al 26-lea șut pe poartă. În sezonul anterior a marcat în campionat 17 goluri din 53 de șuturi.
  • Borussia Dortmund este neînvinsă în ultimele 11 meciuri cu Wolfsburg, câștigând 10 dintre ele.
  • Akanji a marcat deja două goluri în actualul sezon de Bundesliga, după ce marcase o singură dată pentru Dortmund în precedentele trei sezoane.
Borussia Dortmund - VfL Wolfsburg 2-0, fișa tehnică