Champions League, 24 noiembrie 2020, ora 22:00

Sergiño Dest 52
Martin Braithwaite 57
Martin Braithwaite 70 (pen)
Antoine Griezmann 90

Dynamo Kiev – Barcelona 0-4. “Baby” Barça se califică după patru meciuri în optimile Champions League

Barcelona s-a impus lejer la Kiev, într-un meci abordat cu un prim unsprezece cu o medie de vârstă de 24 de ani.

24 noiembrie 2020

Fără veteranii Messi, Pique, Busquets și Sergio Roberto și cu doar doi titulari din echipa învinsă de Bayern cu 8-2 în luna august (Ter Stegen și Lenglet), Barcelona a aliniat cel mai tânăr prim unsprezece în Liga Campionilor de la un 4-0 cu Bate Borisov în decembrie 2011, însă chiar și așa a obținut o victorie comfortabilă la Kiev, grație căreia obține calificarea în fazele eliminatorii ale competiției după doar patru meciuri.

După o primă repriză fără goluri, tânărul Sergiño Dest a deschis scorul pentru catalani cu prima sa reușită în tricoul blaugrana, apoi Martin Braitwaithe a urcat scorul la 2-0 după o minge prelungită pe spate de fundașul central debutant Mingueza, soluție de avarie pentru numeroasele indisponibilități din defensivă.

Inedită a fost și folosirea lui Braitwaithe care a bifat primul meci ca titular în Champions League, iar danezul a profitat de ocazie pentru a-și trece în cont dubla dintr-un penalty obținut tot de el în minutul 70. Intrat în repriza secundă, Antoine Griezmann a închis tabela pentru o victorie netă a Barcelonei, care are în competiția europeană mai multe puncte (12) decât în campionat, unde ocupă doar locul 13 (11 puncte după 8 meciuri).

Alături de titularul Mingueza, Ronald Koeman a mai oferit în repriza secundă șansa debutului absolut lui Matheus Fernandes, intrat în minutul 73 în locul lui Pedri, apoi și tânărului american Konrad de la Fuente, trimis pe teren zece minute mai târziu în locul lui Trincao.

Dynamo Kiev - FC Barcelona 0-4, fișa tehnică