20
Almere City FC
Luuk de Jong 45
Luuk de Jong 63 (pen)

PSV Eindhoven 2-0 Almere City. Dublă și record pentru Luuk de Jong în Eredivisie

După dubla din meciul PSV Eindhoven - Almere City FC, Luuk de Jong are goluri marcate împotriva tuturor celor 28 de echipe pe care le-a înfruntat în Eredivisie.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
28 ianuarie 2024
Dublă pentru Luuk de Jong în meciul PSV Eindhoven - Almere City 2-0
  • PSV Eindhoven a reacționat în campionat după eliminarea din Cupa Olandei și a câștigat la pas meciul cu Almere City grație câte unui gol marcat în fiecare repriză de Luuk de Jong, care s-a apropiat astfel la douar două reușite de primul loc în clasamentul golgheterilor din Eredivisie, împărțit de Vangelis Pavlidis (Alkaamar) și Santi Gimenez (Feyenoord).
  • În fața unui adversar care nu a pus mari probleme, PSV Eindhoven a avut o posesie medie de 70% în fiecare repriză, dar a trebuit să aștepte ultimul minut al primei părți pentru a reuși deschiderea scorului. A fost o reușită istorică pentru Luuk de Jong, care are acum goluri marcate împotriva tuturor celor 28 de echipe din Eredivisie contra cărora a jucat, inclusiv împotriva actualei sale echipe contra căreia a înscris ca jucător al lui FC Twente.
  • Fostul atacant al Barcelonei a realizat dubla de la punctul cu var în minutul 63 după un henț al fundașului central Mbe Soh, iar PSV Eindhoven a bifat fără mari bătăi de cap a 18-a victorie în cele 19 etape disputate, grație căreia însumează acum 1400 de meciuri câștigate în Eredivisie.
PSV Eindhoven - Almere City FC 2-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul PSV Eindhoven - Almere City FC: Hamdi Akujobi, primele minute pentru Almere City FC după 112 zile

Statisticile meciului PSV Eindhoven - Almere City FC 2-0