Hugo Larsson 36
Éric Ebimbe 50
Ansgar Knauff 60
Joshua Kimmich 44

Eintracht Frankfurt 5-1 Bayern München. Defensivă horror pentru echipa lui Tuchel după zece zile de pauză

Bayern München a pierdut cu 5-1 la Eintracht Frankfurt, același scor cu care pierduse aici și în noiembrie 2019, ultima dată când încasase cinci goluri într-un meci.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
09 decembrie 2023
Eintracht Frankfurt - Bayern Munchen 5-1
  • În ziua în care Sky Germania a scris că Thomas Tuchel l-ar fi sunat pe fundașul Ronald Araujo de la FC Barcelona pentru a-l convinge să semneze cu Bayern Munchen, campioana en-titre a Germaniei s-a întrecut în erori defensive, a primit cinci goluri și a bifat astfel în mod drastic prima înfrângere a sezonului în Bundesliga, 1-5 la Frankfurt, echipă metamorfozată complet după înfrângerea de la mijlocul săptămânii din Cupa Germaniei în fața echipei de liga a treia Saarbrücken.
  • Fără meci în ultimele 10 zile după ce precedentul joc de campionat cu Union Berlin a fost amânat pentru 2024 din cauza condițiilor meteo, Bayern a părut ieșită din ritm și a încasat trei goluri în doar 36 de minute după ce încasase doar nouă în celelalte 12 etape disputate. Omar Marmoush, Eric Junior Dina Ebimbe și Hugo Larsson au marcat golurile prin care Eintracht a rezolvat meciul din prima repriză, chiar dacă până la pauză Joshua Kimmich a redus din diferență cu un șut din afara careului.
  • Jocul nu oferea indicii privind o posibilă întoarcere de rezultat și nici nu a fost cazul, pentru că Dina Ebimbe a refăcut diferența de trei goluri la cinci minute de la reluare după o fază cercetată de VAR pentru un posibil offside.
  • A fost și mai rău pentru Bayern după ce Knauff a concretizat un contraatac trei contra patru al celor de la Eintracht, pornit de la o intervenție a portarului Kevin Trapp în fața lui Eric Maxim Choupo-Moting, care a bifat doar al cincilea meci ca titular la formația bavareză în acest sezon.
  • A fost primul meci în care Bayern încasează cinci goluri într-un meci de Bundesliga de la o înfrângere tot cu 5-1 la Frankfurt în noiembrie 2019. Este totodată al treilea meci pierdut de echipa lui Tuchel în acest sezon după Supercupa Germaniei și eliminiarea surprinzătoare din cupă, dar primul în care Harry Kane a fost titular.
Eintracht Frankfurt - Bayern München 5-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Eintracht Frankfurt - Bayern München: Jamal Musiala, primele minute pentru Bayern München după 31 de zile

Statisticile meciului Eintracht Frankfurt - Bayern München 5-1