La Liga, 30 octombrie 2021, ora 15:00, Elche
Real Madrid

Pere Milla 86

Vinícius Júnior 22
Vinícius Júnior 73

Elche – Real Madrid 1-2. Vini Jr și Mariano Diaz conduc Madridul spre victorie în absența lui Benzema

Vini Jr, omul meciului pentru Real Madid în victoria de la Elche

Cronica partidei Elche - Real Madrid, scor 1-2, cu dubla lui Vinicius Junior în primul meci al lui Mariano Diaz în sezonul 2021-2022.

Ștefan Gondor, 30 octombrie 2021

În primul meci jucat în acest sezon, Mariano Diaz a fost instrumental pentru Real Madrid în victoria cu Elche, într-un meci în care formația combativă a gazdelor nu s-a dat bătută nici măcar atunci când a rămas în inferioritate numerică în repriza secundă.

Karim Benzema a fost manajat într-o perioadă aglomerată a sezonului, însă Carlo Ancelotti a surprins oferindu-i lui Mariano un post de titular în dauna lui Luka Jovic, iar dominicanul a profitat de șansă oferind un assist inteligent pentru golul de 0-1 marcat de Vinicius, înainte să își treacă în cont o mare ocazie de a înscrie după o fentă spectaculoasă în fața portarului advers, într-o fază pe care a încheiat-o cu un șut în plasa laterală.

Mariano a avut o evoluție pozitivă de la un capăt la altul al întâlnirii, însă omul meciului a fost desemnat Vini Junior care a semnat dubla în minutul 73, la zece minute după ce gazdele rămăseseră în inferioritate numerică după ce Raul Guti văzuse al doilea galben.

Pere Milla a marcat un gol meritat pentru cei de la Elche și a condimentat finalul, însă în cele din urmă nu a putut împiedica victoria prin care Real Madrid revine pentru moment pe prima treaptă a clasamentului din Spania.

Elche - Real Madrid 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Elche - Real Madrid: Mariano Diaz, la primele minute pentru Real Madrid în actualul sezon