Premier League, 30 noiembrie 2020, ora 19:30
Fulham

Harvey Barnes 86

Ademola Lookman 30
Ivan Cavaleiro 38 (pen)

Leicester City – Fulham 1-2. Leicester ratează șansa de a urca pe primul loc în Premier League

Cu o victorie Leicester ar fi urcat pe locul 1 în clasamentul Premier League, însă s-a împiedicat de penultima clasată Fulham, scor 1-2.

1 decembrie 2020

Cu 3 puncte Leicester ar fi urcat pe primul loc în clasamentul Premier League, însă echipa lui Brendan Rodgers s-a împiedicat în mod neașteptat de penultima clasată chiar pe teren propriu și a ajuns la al treilea meci la rând fără victorie după ce le câștigase pe precedentele șase.

Poate că lucrurile ar fi stat altfel dacă Leicester ar fi reușit deschiderea scorului la marea ocazie din minutul 19 când Youri Tielemans și apoi Wesley Fofana au lovit bara după o lovitură liberă, însă cei care au intrat în avantaj la cabine au fost londonezii, după ce Lookman a deschis scorul în minutul 30 la capătul unei curse irezistibile a lui Andre-Frank Zambo Anguissa pe contraatac și apoi Ivan Cavaleiro a transformat în sfârșit un penalty după ce Fulham le irosise pe precedentele trei.

Partea a doua s-a jucat în cea mai mare parte în jumătatea oaspeților, care totuși ar fi putut risipi emoțiile rezultatului final dacă Lookman nu ar fi tras în Schmeichel din poziție favorabilă cu un sfert de oră înainte de final. Golul marcat de Barnes în minutul 86 din pasa cu capul a lui Vardy a animat finalul și nu mult a lipsit ca toată munca londonezilor să se ducă de râpă, însă Iheanacho a luftat incredibil în careul mic în al patrulea minut al prelungirilor, permițându-i lui Fulham să iasă din poza roșie a clasamentului.

Leicester City - Fulham 1-2, fișa tehnică