Champions League, 16 februarie 2021, ora 22:00
RB Leipzig
02

Mohamed Salah 53
Sadio Mané 58

RB Leipzig – Liverpool 0-2. Klopp câștigă duelul cu Nagelsmann după două erori defensive ale nemților

RB Leipzig - Liverpool, scor 0-2, într-un meci jucat la Budapesta în turul optimilor de finală Champions League 2020-2021

Liverpool a câștigat cu 2-0 meciul tur cu Leipzig, disputat la Budapesta
17 februarie 2021

Exilată la Budapesta după ce autoritățile germane au luat decizia de a nu permite intrarea în țară a echipelor străine, RB Leipzig a resimțit lipsa propriei arene unde le învinsese în faza grupelor pe Paris Saint-Germain și Manchester United și a trebuit să accepte înfrângerea în fața lui Liverpool în manșa tur a optimilor de finală Champions League. Două erori defensive ale formației “gazdă” au netezit calea spre victorie a Cormoranilor, însă meciul a fost aproape în totalitate la îndemâna echipei lui Jurgen Klopp, care a tranșat clar duelul tactic cu compatriotul Julian Nagelsmann.

Leipzig a fost periculoasă doar în debuturile de repriză, având o bară în minutul 5 la lovitura de cap a lui Dani Olmo după o centrare a lui Angelino și o ocazie în partea secundă la cursa lui Nkunku, blocat de ieșirea promptă a lui Alisson. În schimb Liverpool a avut o evoluție mai energică decât în ultimele trei meciuri de Premier League încheiate cu înfrângeri pe linie și s-a dovedit periculoasă la mingile aruncate peste cei trei fundași centrali ai formației germane.

Leipzig ocupă locul 2 în Bundesliga, pare singurul adversar viabil pentru Bayern în lupta pentru titlu și are cea mai bună defensivă din campionat, însă în mod neașteptat contra lui Liverpool a comis erori individuale decisive în stabilirea rezultatului final. O minge imprecis trimisă înapoi de Marcel Sabitzer în minutul 53 l-a pus pe Salah în cursă pentru golul de 0-1, iar după cinci minute Nordi Mukiele a ratat stopul la o minge înaltă și i-a permis lui Mane să înainteze nestingherit spre poartă pentru golul de 0-2.

Reacția nemților s-a limitat la două șuturi de la distanță ale lui Angelino și Sabitzer, iar defensiva lui Liverpool a bifat primul clean sheet în ultimele opt meciuri în toate competițiile și speră să poată întoarce în favoarea sa soarta acestui sezon, o dată cu pasul important făcut spre sferturile de finală Champions League.

RB Leipzig - Liverpool 0-2, fișa tehnică