Ligue 1, 04 decembrie 2021, ora 22:00, Lens
Paris Saint-Germain

Seko Fofana 62

Georginio Wijnaldum 90+2

Lens – PSG 1-1. Egal smuls de parizieni în minutul 92

Cronica meciului Lens - Paris Saint-Germain, scor 1-1, în care Wijnaldum a marcat pentru parizieni în prelungiri după ce Fofana deschisese scorul

Fofana a deschis scorul în meciul Lens - PSG 1-1
David Petre, 5 decembrie 2021

Dacă în prima parte a sezonului evoluția cenușie a lui PSG a fost mascată într-o oarecare măsură de victoriile obținute, acum și acestea s-au împuținat vizibil, indiferent de modul în care Pochettino alege unsprezecele de start. După 0-0 cu Nice la mijlocul săptămânii pe teren propriu, PSG a avut un nou meci de suferință și a trebuit să aștepte până în prelungiri un gol al lui Wijnaldum cu care a salvat un punct în deplasarea de la Lens, însă nu și impresia că este o echipă care nu își găsește identitatea.

Pentru prima oară de la sosirea la Paris, Messi a fost titular într-o formulă din care au lipsit și Neymar și Mbappe, însă chiar și așa a avut o singură fază care l-a scos din anonimat, o pătrundere pe axul central după ce tot el recuperase mingea, încheiată cu un șut care l-a păcălit pe portarul gazdelor dar a lovit bara. A fost prima situație bună a parizienilor într-o repriză controlată de gazde, dar în care totuși cea mai mare situație de gol i-a aparținut chiar în final lui Di Maria, găsit singur pe linia careului de 6 metri de unde a tras însă direct în goalkeeperul advers.

Mai puțin norocos a fost celălalt portar, Keylor Navas, care avea să gafeze grav în minutul 62 când a scăpat în poartă mingea șutată de la mare distanță de Fofana pentru primul gol al partidei. La scurt timp Pochettino i-a introdus pe teren pe Mbappe, Wijnaldum și Nuno Mendes, iar primii doi aveau să conlucreze în al doilea minut al prelungirilor pentru golul de 1-1, marcat de olandez cu o lovitură puternică de cap la centrarea francezului din partea stângă.

Lens - Paris Saint-Germain 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Lens - Paris Saint-Germain: Messi titular, Neymar accidentat, Mbappe rezervă