2
  • Real Madrid
    Real Madrid
    2

Levante – Real Madrid 2-2. Fragilitatea defensivă o costă pe Real Madrid încă două puncte în La Liga

David Petre
4 februarie 2018

Levante a scos o remiză cu Real Madrid, 2-2, după ce a egalat câte o dată în finalul fiecărei reprize. Golul decisiv a fost marcat de debutantul Pazzini.

Navas

Cu zece zile înaintea primei întâlniri cu Paris Saint-Germain, Real Madrid a mai făcut un pas greșit în campionat din cauza unei defensive catastrofale ce a primit câte un gol în finalul fiecărei reprize anulând astfel toate eforturile ofensive. Echipa lui Zidane nu a avut probleme în a controla meciul atunci când a avut mingea, însă a suferit cumplit pe repliere în fața contraatacurilor energice ale celor de la Levante, care ar fi putut obține chiar mai mult din acest meci cu ceva mai multă precizie în fața porții adverse.

Madridul și-a recuperat încă de etapa trecută tripleta ofensivă BBC și odată cu ea sistemul 4-3-3, Isco a intrat și el bine în repriza secundă, Ramos a revenit cu gol în primul unsprezece, însă atacul de azi al Realului nu poate rezolva meciuri atunci când apărarea lasă de dorit. Pentru a patra oară în acest sezon trupa lui Zidane a pierdut puncte după ce a condus pe tabelă, iar în cazul unei victorii a Barcelonei pe terenul lui Espanyol distanța dintre cele două va ajunge la 21 de puncte, cea mai mare diferență înregistrată vreodată de Real Madrid în raport cu liderul în aproape 90 de ani de campionat spaniol.

După victorii clare cu Depor și Valencia, Realul avea motive să creadă într-o revenire rapidă la forma de anul trecut, cu atât mai mult cu cât programul îi era favorabil. Mai cu seamă meciul cu Levante părea a fi o formalitate, în fața unei echipe care nu se mai întâlnise cu victoria în La Liga din 19 noiembrie și care cu greu obținuse în luna ianuarie un singur punct, pe finalul jocului cu Depor în situație de superioritate numerică. Însuși Zidane se arătase mai mult decât optimist, însă pe teren evoluția jucătorilor săi avea să îl contrazică o dată în plus, Realul ratând cu seninătate ocazii bune de gol și păcătuind decisiv în apărare.

Jocul începuse bine pentru trupa madrilenă, cu un gol marcat în minutul 11 de Sergio Ramos cu capul după o lovitură de colț, pe greșeala portarului Oier, incomodat de Benzema. Pentru Ramos a fost golul cu numărul 88 al carierei și al 70-lea pentru Real Madrid, însă pe cât de important este aportul său ofensiv pe atât de slabă a fost prestația sa în apărare: pe fondul dominării Realului pe care doar neinspirația atacanților a împiedicat-o să își sporească avantajul, Ramos nu a făcut pasul la ofsaid la un contraatac al gazdelor în minutul 42, apoi nici nu a încercat să intervină la șutul lui Boateng din afara careului, după ce Keylor Navas intervenise în primă fază din postură de unu la unu în fața lui Morales.

0

La 1-1, Levante a căpătat încredere în partea a doua a meciului și Zidane s-a văzut nevoit să schimbe sistemul de joc, trecând la un 4-4-2 odată cu introducerea lui Isco în locul apaticului Bale. Realul a continuat să sufere pe repliere, însă impulsionat de Modric nu a avut mari probleme în a ajunge la poarta adversă, lăsând impresia că este doar o chestiune de timp până va marca pentru a doua oară. A făcut-o prin Isco în minutul 82, la o fază la care principalul merit l-a avut Benzema, cu o bună demarcare și o fentă ce s-a scos din joc pe fundașul central Postigo în apropierea liniei de fund.

Din nou în avantaj cu mai puțin de zece minute rămase de jucat, Zidane l-a înlocuit pe Ronaldo cu Asensio, însă Realul nu a știut cum să închidă jocul. A scăpat cu bine dintr-o situație critică atunci când Roger a apărut singur la bara a doua dar a reluat cu capul pe lângă poarta goală, însă nu a mai avut noroc la mingea trimisă excelent de Jason pentru debutantul Pazzini, care a restabilit egalitatea cu toată opoziția lui Keylor Navas.

“Dezgustat de rezultat” a fost caracterizarea lui Zidane la finalul jocului, deși acesta este ultimul lucru care ar trebui să îl preocupe pe tehnicianul francez. Real Madrid mai are puține lucruri de făcut într-un campionat care curge lin în favoarea Barcelonei, iar locul de Champions League nu pare în pericol în ciuda diferenței mici față de locul 5, următitoarele Villarreal și Sevilla făcând la rândul lor un pas greșit după altul. În schimb fragilitatea defensivă este cea care dă emoții Realului, care dacă tremură în fața unor echipe precum Levante trebuie să se îngrijoreze serios în vederea confruntării cu Neymar, Cavani și Mbappe.