Borussia Dortmund

Moussa Diaby 14
Florian Wirtz 80

Julian Brandt 67

Leverkusen – Dortmund 2-1. Evoluția lui Moussa Diaby o readuce pe Leverkusen pe 2 în Bundesliga

Bayer Leverkusen - Borussia Dortmund, scor 2-1, Bundesliga 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

Bayer Leverkusen - Borussia Dortmund 2-1, 19 ianuarie 2021
20 ianuarie 2021

Moussa Diaby l-a eclipsat pe un apatic Erling Haaland și, cu un gol și o pasă de gol, a pus punct seriei de patru meciuri fără victorie pentru Bayer Leverkusen în Bundesliga, începută în derby-ul cu Bayern Munchen de la finalul anului 2020.

În spiritul ultimul meci direct de pe BayArena încheiat 4-3, Leverkusen și Dortmund au început din nou exploziv și tânărul Florian Wirtz a avut prima ocazie pentru gazde încă din minutul 2, înainte ca portarul gazdelor să iasă în afara careului pentru a respinge din fața lui Haaland la faza următoare. Pentru Haaland avea însă să fie una din puținele apariții notabile, balanța primei părți a meciului înclinându-se abrupt în favoarea gazdelor grație prestației fantastice a lui Moussa Diaby. Tânărul winger francez a marcat la prima sa ocazie în minutul 14 după ce a controlat abil o minge aruncată de Leon Bailey din propria jumătate, iar de aici a început recitalul său, materializat prin trei alte mari ocazii până la pauză, parate însă de Roman Burki care a scos și o lovitură de cap a lui Alario.

Dortmund a apărut în ofensivă în partea a doua, iar golul egalizator marcat marcat de Julian Brandt în minutul 67 cu un șut de excepție din marginea careului a animat meciul, care putea curge în orice direcție grație numeroaselor faze la cele două porți. În cele din urmă golul a picat în poarta lui Burki, marcat în minutul 80 de tânărul Florian Wirtz din assistul lui Diaby, iar Leverkusen urcă pe locul doi și pune trei puncte în fața lui Dortmund, care ar putea coborî până pe 6 la finalul acestei etape.

Bayer Leverkusen - Borussia Dortmund 2-1, fișa tehnică