Everton
    1

Liverpool – Everton 1-1. Rooney salvează un punct nesperat pentru Everton

10 decembrie 2017

Liverpool şi Everton au încheiat la egalitate, scor 1-1, în meciul disputat pe stadionul Anfield contând pentru etapa cu numărul 16 din Premier League

Pickford

Liverpool va rămâne cu regretul a două puncte pierdute în meciul de pe teren propriu împotriva tradiţionalei rivale locale, Everton, la capătul unei partide în care formaţia lui Jurgen Klopp a avut de partea sa posesia, principalele ocazii de gol şi un control aparent al confruntării, însă în care s-a văzut egalată cu un sfert de oră înainte de final ca urmare a unui penalty discutabil cauzat de Dejan Lovren.

Fără Alberto Moreno şi Joel Matip, ambii accidentaţi, antrenorul Jurgen Klopp a trimis pe teren o linie defensivă formată din Joseph Gomez, Dejan Lovren, Ragnar Klavan şi Andrew Robertson, cu Alex Oxlade-Chamberlain, Jordan Henderson şi James Milner la mijloc, respectiv un trident ofensiv alcătuit din Mohamed Salah, Dominic Solanke şi Sadio Mane. În aceste condiţii, Roberto Firmino şi Philippe Coutinho au început doar pe banca de rezerve, la fel ca alţi oameni importanţi precum Emre Can sau Georginio Wijnaldum.

De partea cealaltă, Sam Allardyce, care a preluat pe Everton de mai puţin de două săptămâni, a ales un sistem clasic 4-4-2, cu o linie de fund formată din Cuco Martina, Ashley Williams, Mason Holgate şi Jonjoe Kenny, Gylfi Sigurdsson, Tom Davies, Idrissa Gana Gueye şi Wayne Rooney la mijloc, respectiv un cuplu ofensiv format din Dominic Calvert-Lewin şi Baye Oumar Niasse.

Liverpool – Everton, dominare a gazdelor valorificată pe final de repriză

După cum era de aşteptat, Liverpool a început meciul printr-o dominare teritorială autoritară şi o presiune constantă la poarta apărată de Jordan Pickford. Prima oportunitate importantă a confruntării de pe Anfield a avut loc în minutul 11, când centrarea lui Mohamed Salah la coţul lung l-a găsit într-o situaţie ideală de a marca pe James Milner, însă finalizarea mijlocaşului englez a fost respinsă salvator de către fundaşul Jonjoe Kenny. Oamenii lui Jurgen Klopp au continuat să aibă de partea lor posesia, obligând-şi rivala locală la o defensiva de multe ori disperată în tentativa oaspeţilor de a limita iniţiativele ofensive ale “Cormoranilor”. O serie de execuţii periculoase de la distanţă au prefaţat ceea ce părea a fi o normalitate conform cursului jocului, golul marcat de Liverpool.

0

Deschiderea scorului a fost consemnată în minutul 42, iar meritul pentru avantajul de pe tabelă i-a revenit aproape în totalitate lui Mohamed Salah: talentatul jucător egiptean i-a depăşit pe Cuco Martina, respectiv Idrissa Gana Gueye, printr-un control al balonului de excepţie, iar execuţia sa plasată perfect la colţul lung din partea laterală a careului, nu i-a lăsat nicio speranţă portarului Jordan Pickford. La ultima acţiune de atac periculoasă a primei părţi, Liverpool şi-ar fi putut majora avantajul, însă Sadio Mane nu a gestionat corect un contraatac patru contra doi al gazdelor, preferând o finalizare individuală, în locul unei pase care ar fi deschis jocul şi ar fi dus la o continuare mult mai utilă a fazei.

Everton, un punct nesperat

Aaron Lennon în locul lui Tom Davies şi Morgan Schneiderlin în locul lui Baye Oumar Niasse au fost modificările prin care tehnicianul Sam Allardyce a încercat să schimbe faţa jocului în partea secundă a duelului de pe arena Anfield. Iar iniţial modificările nu au părut să aducă nimic nou, cu Liverpool aflată în continuare la controlul jocului şi o bună şansă pentru Mohamed Salah la doar câteva minute după reluarea meciului. Jurgen Klopp i-a trimis pe teren pe Roberto Firmino şi Philippe Coutinho, însă după cum se întâmplă de multe ori în fotbal, ocaziile nevalorificate s-au răzbunat la primul moment important reuşit de Everton.

Imprudenţa lui Dejan Lovren din minutul 76 l-a determinat pe centralul Craig Pawson să indice către punctul cu var, spre entuziasmul general al fanilor care au făcut o scurtă deplasare pe arena Anfield. Căpitanul Wayne Rooney şi-a asumat responsabilitatea transformării execuţiei de la 11 metri, iar şutul său puternic pe centrul porţii l-a învins pe Simon Mignolet, ceea ce a reprezentat astfel primul gol marcat de atacantul eglez într-un derby Merseyside de la revenirea acestuia la Everton. Liverpool a forţat pe final, în tentativa de a obţine un succes ce părea aproape asigurat având în vedere jocul de-a lungul primelor 75 de minute, însă oamenii lui Jurgen Klopp nu au mai avut forţa pentru a reveni şi a-şi trece în cont o victorie care i-ar fi permis să egaleze pe Chelsea în clasamentul Premier League.

Scor final 1-1 şi Everton pune astfel capăt unei serii de trei victorii consecutive în derby-ul Merseyside pentru Liverpool. Echipa lui Sam Allardyce se poate declara extrem de mulţumită de salvarea unui punct ce poate fi considerat parţial nemeritat, însă care a penalizat lipsa de eficienţă la finalizarea a gazdelor.