Champions League, 28 mai 2022, ora 22:00, Saint-Denis
01
Real Madrid

Vinícius Júnior 59

Liverpool 0-1 Real Madrid. Al 14-lea trofeu Champions League pentru Real Madrid

Titlul 14 în Champions League pentru Real Madrid după 1-0 în finala cu Liverpool din 2022

Liverpool - Real Madrid, scor 0-1. Cronica finalei Champions League Paris 2022, câștigată de Real Madrid cu un singur șut pe poartă

Ștefan Gondor, 29 mai 2022

Un singur șut pe poartă, concretizat de Vini Jr. din centrarea lui Federico Valverde, a fost suficient pentru ca Real Madrid să își treacă în palmares al 14-lea trofeu Champions League după o finală în care Liverpool a controlat jocul dar nu a avut luciditatea necesară în atac pentru a-l învinge pe un magistral Thibaut Courtois, probabil unul din candidații, alături de Karim Benzema, la Balonul de Aur.

Sezonul 2021-2022 al Ligii Campionilor a părut desenat special pentru Real Madrid. Oamenii conservatorului Carlo Ancelotti s-au găsit în situații pierzătoare în fața lui PSG, Chelsea și Manchester City în fiecare din tururile eliminatorii și au găsit de fiecare dată soluții pentru a ieși biruitori, iar lucrurile nu au fost mult diferite nici în finala de la Paris în care Liverpool a avut un raport 9-1 al șuturilor pe poartă însă trofeul merge încă o dată spre capitala Spaniei.

Lucru neobișnuit pentru o competiție organizată de UEFA, finala de la Paris a fost întârziată cu aproape 40 de minute. Mesajele afișate pe tabelele arenei din Saint-Denis au pus-o pe seama sosirii tardive a fanilor la meci, însă în realitate cozi imense se formaseră cu multe ore înainte la porțile de acces în arenă. Poate afectat de acest delay, meciul însuși a avut nevoie de un sfert de oră până să producă o primă ocazie și o primă intervenție a lui Courtois, care a respins mingea trimisă de Salah de pe linia careului mic după o acțiune individuală a lui Alexander-Arnold. Două șuturi de la distanță ale lui Henderson și Salah într-un interval scurt de timp i-au desăvârșit lui Courtois pregătirea pentru marea intervenție a reprizei, o paradă cu care a respins în bară o minge excelent șutată de Mane.

A fost o repriză dominată categoric de formația engleză, însă la cabine se putea intra cu 1-0 pentru Real. Din două caramboluri între oamenii defensivi ai lui Liverpool mingea a ajuns la Benzema care a trimis-o imediat în poartă, însă îndelunga cercetare video s-a încheiat cu anularea golului pentru offside.

Scorul avea să meargă totuși în această direcție: era minutul 59 când Realul a ieșit pe contraatac în banda dreaptă și Valverde a trimis mingea în fața porții pentru reluarea simplă a lui Vinicius. De aici a fost doar treaba lui Courtois, care avea să ajungă până la final la 9 parade, nou record într-o finală de Champions League. Nici cu patru atacanți în teren Liverpool nu a reușit să marcheze golul egalizator în ciuda unor situații favorabile, iar la poarta cealaltă Realul a irosit două mari ocazii de a închide prematur meciul, însă o reluare a lui Camavinga în prelungiri a fost singurul șut necadrat al echipei lui Ancelotti din această partidă.

Liverpool - Real Madrid 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Liverpool - Real Madrid: David Alaba, primele minute pentru Real Madrid după 32 de zile

424

Real Madrid, de două ori mai multe titluri decât AC Milan. Curiozități statistice ale meciului Liverpool - Real Madrid 0-1

• Real Madrid are acum în palmares de două ori mai multe Cupe ale Campionilor Europeni (14) decât următoarea clasată în top, AC Milan (7). În era Champions League, formația madrilenă a câștigat toate cele 8 finale jucate.
  • Carlo Ancelotti este primul antrenor care câștigă de patru ori principalul trofeul european și primul care și-a condus echipa în cinci finale.
  • Karim Benzema, Dani Carvajal și Luka Modrić au egalat recordul lui Cristiano Ronaldo de cinci titluri UEFA Champions League.
  • 1-0 este acum cel mai frecvent rezultat în finalele Champions League, fiind înregistrat de 6 ori. Este, de altfel, scorul înregistrat în fiecare din ultimele trei finale ale competiției.