Ligue 1, 18 septembrie 2022, ora 21:45, Décines-Charpieu
Paris Saint-Germain

Lionel Messi 5

Olympique Lyon 0-1 PSG. Parisul, lider solitar după golul lui Messi

Messi a marcat din pasa lui Neymar golul meciului Olympique Lyon - PSG 0-1

Cronica meciului Olympique Lyon - Paris Saint-Germain, scor 0-1, decis de un gol marcat de Messi în minutul 5 dintr-un assist al lui Neymar

Ștefan Gondor, 19 septembrie 2022

O atmosferă fierbinte în tribune poate fi uneori un adversar dificil pentru PSG așa cum s-a văzut cel mai recent la mijlocul săptămânii la Haifa în Champions League, însă pentru asta este nevoie și ca echipa gazdă să pună probleme. Lyon nu a făcut-o în debutul meciului, nici măcar nu a schițat vreun gest că ar vrea să câștige repede balonul printr-un pressing agresiv, iar campioana en-titre a găsit terenul propice pentru a face poate cel mai cursiv sfert de oră al său în actualul sezon. Nici cinci minute nu au trecut până la primul gol, reușit de Messi cu un șut bun din interiorului careului din assistul lui Neymar după ce ambilor le-a fost oferit un spațiu generos de către apărarea aglomerată a gazdelor, iar lyonezii au avut noroc că imprecizia ulterioară la finalizare i-a împiedicat pe oaspeți să tranșeze disputa înainte de vreme.

După un sfert de oră în care meciul a părut un simplu antrenament cu public al campioanei, Lyon s-a trezit în sfârșit și a început să pună probleme. Două intervenții ale lui Donnaruma la șuturile pe poartă ale lui Dembele și Lacazette și alte două reluări imprecise ale lui Lacazette și Ekambi au dat publicului speranțe într-un rezultatul pozitiv, însă era totuși un deziderat greu de atins pe fondul constantelor atacuri periculoase ale parizienilor, ghidați de un Messi imens. Fie coborât în preajma propriul careu pentru a lua baloane, fie venind din stânga, fie din dreapta sau de pe axul central, argentinianul a fost implicat în toate fazele importante, a creat ocazii pentru coechipieri și a avut el însuși alte șanse importante să marcheze din nou.

Una dintre ele s-a produs în primul minut al reprizei secunde, când l-a culcat din fentă pe portarul advers dar și-a văzut șutul respins de pe linia porții de Lukeba. L-a mai bătut o dată pe Anthony Lopes dintr-o lovitură liberă spre finalul meciului, însă transversala s-a opus atunci celui de-al cincilea gol al lui Messi în acest sezon de Ligue 1.

Achraf Hakimi (29), Kylian Mbappe (33) și Neymar (72, 79) au irosit alte mari ocazii de gol ale parizienilor, dar în cele din urmă nu a contat pentru destinația celor trei puncte grație cărora PSG devine lider solidar în Ligue 1, profitând de pasul greșit de Marseille care a făcut doar un egal în această etapă.

Olympique Lyon - Paris Saint-Germain 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Olympique Lyon - Paris Saint-Germain: Fabian Ruiz, la primul meci ca titular pentru PSG