2
  • Toulouse FC
    Toulouse
    0

Lyon – Toulouse 2-0. Memphis Depay, din nou decisiv pentru echipa lui Bruno Genesio

2 aprilie 2018

Două goluri marcate de Memphis Depay au adus victoria pentru Lyon în meciul din etapa a-31-a de Ligue 1, disputat pe teren propriu cu Toulouse

Lafont

Olympique Lyon nu avea voie să facă niciun pas greşit în ultimul meci al zilei de duminică din etapa a-31-a a campionatului Franţei, iar oamenii lui Bruno Genesio şi-au confirmat statutul de favoriţi în duelul cu Toulouse, reuşind astfel să obţină trei puncte extrem de importante, prin care continuă să pună presiune pe Marseille în ceea ce priveşte lupta pentru locul al treilea în clasamentul Ligue 1, sinonim cu prezenţa în viitoarea ediţie de UEFA Champions League.

Cel mai bun om al lui Olympique Lyon s-a dovedit încă o dată Memphis Depay, care şi-a reluat forma excelentă dovedită şi în ultima partidă înainte de pauza prilejuită de amicalele echipelor naţionale: dacă atunci marca golul decisiv în prelungirile duelului cu Marseille, disputat pe Stade Vélodrome, de această dată atacantul olandez în vârstă de 24 de ani a adus un avantaj liniştitor pentru echipa sa încă din prima repriză şi a uşurat mult misiunea unei formaţii a lui Olympique Lyon care a fost nevoită să se descurce fără căpitanul Nabil Fekir, accidentat, precum şi fără atacantul Mariano Diaz, suspendat pentru această etapă.

Toulouse a rezistat doar până la jumătatea primei reprize pe Groupama Stadium, când Memphis Depay a controlat excelent la marginea careului o pasă a lui Houssem Aouar şi l-a învins pe portarul Alban Lafont cu o exceuţie imparabilă. La scurt timp distanţă, tehnicianul oaspeţilor, Michael Debeve, a fost nevoit să îl scoată de pe teren pe fundaşul Christopher Jullien, accidentat şi înlocuit de Steven Fortes. Până la pauză, Olympique Lyon îşi asigurase practic cele trei puncte puse în joc, ca urmare a unui penalty acordat de centralul Benoit Bastien după un fault comis de Ibrahim Sangare asupra lui Tanguy Ndombele Alvaro. Memphis Depay a transformat fără probleme lovitura de la 11 metri şi a ajuns astfel la golul său cu numărul 12 în actuala ediţie de Ligue 1, stabilind scorul la capătul primelor 45 de minute.

Deşi Toulouse a părut să revină de la cabine mult mai agresivă şi determinată în tentativa de a încerca să salveze ceva din acest meci, oamenii lui Michael Debeve nu au putut reveni cu adevărat în joc, iar portarul Anthony Lopes a intervenit decisiv în rarele momente în care oaspeţii au reuşit să creeze momente de pericol în careul lui Lyon. Echipa antrenată de Bruno Genesio nu a mai avut motive de a forţa şi s-a mulţumit să gestioneze cu atenţie avantajul de pe tabelă, reuşind astfel să ajungă la al treilea succes consecutive în Ligue 1, după ce anterior Lyon obţinuse doar trei puncte din precedentele şase runde de campionat, o serie negativă care a îngreunat atingerea obiectivului de calificare în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. Totuşi, forma recentă ilustrată de Lyon, condusă de pe teren de fostul atacant al lui Manchester United, oferă motive de încredere în ceea ce priveşte un duel de la distanţă foarte interesant cu Marseille în ultima parte a stagiunii.

0

Victoria din această etapă a reprezentat succesul cu numărul 50 pentru antrenorul Bruno Genesio în Ligue 1. Fostul jucător al celor de la Lyon, care a fost numit pe banca tehnică a echipei în ianuarie 2016, a adunat în total 88 de meciuri în prima ligă a campionatului francez şi 125 de meciuri pe banca lui Lyon în toate competiţiile, cu un bilanţ general format din 69 de victorii, 21 de rezultate de egalitate şi 35 de eşecuri.

Pentru Olympique Lyon vor urma trei meciuri de campionat care în teorie ar trebui să fie accesibile, împotriva unor adversari din partea inferioară a clasamentului, Metz, Amiens, respectiv Dijon, iar fosta campioană a Franţei va spera să poată continua seria victoriilor pentru a pune presiune pe Marseille, care trebuie să se concentreze de asemenea şi pe parcursul din UEFA Europa League. Prin eşecul suferit pe Groupama Stadium, Toulouse ajunge la şapte etape consecutive fără victorie, interval de-a lungul căruia a adunat doar patru puncte, iar oamenii lui Mickael Debeve vor avea nevoie să îşi îmbunătăţească rapid randamentul pentru a spera să se menţină în Ligue 1, având momentan un singur punct mai mult ca Troyes, ocupanta locului al 18-lea, poziţie sinonimă cu prezenţa la barajul de retrogradare.