Premier League, 28 noiembrie 2020, ora 17:00
Riyad Mahrez 22
Benjamin Mendy 41
Ferran Torres 67
Riyad Mahrez 69

Manchester City – Burnley 5-0. City își regăsește reperele ofensive în fața uneia din victimele preferate

Hattrick-ul lui Riyad Mahrez a ajutat-o pe City să obțină cea mai clară victorie a sezonului, 5-0 cu Burnley.

28 noiembrie 2020

După două meciuri în care marcase un singur gol din peste 40 de șuturi, Manchester City și-a regăsit eficacitatea ofensivă contra uneia din victimele sale preferate, Burnley, echipă pe care o învinsese cu 5-0 la fiecare din ultimele patru vizite pe Etihad. A fost din nou 5-0 după hattrick-ul lui Mahrez, el însuși intens criticat pentru evoluțiile din ultimele două luni în care nu contribuise cu vreun gol sau assist la eforturile echipei, de la înfrângerea cu 2-5 în fața lui Leicester.

Kun Aguero a fost lăsat în afara lotului după ce a acuzat o ușoară problemă la genunchi iar Raheem Sterling a fost păstrat pe banca de rezerve, însă trupa lui Guardiola a lămurit încă din start problema învingătoarei, impulsionată de viziunea lui De Bruyne la construcție și de inspirația lui Mahrez la finalizare.

Algerianul a deschis scorul în minutul 6 după un eroare de poziționare a fundașului central Tarkowski, apoi tot el a marcat pentru 2-0 în minutul 22 după ce s-a distrat cu apărarea visătoare a lui Burnley. A fost 3-0 la pauză grație șutului din unghi al lui Mendy, servit de De Bruyne cu cel de-al nouălea assist al sezonului în toate competițiile.

Ferran Torres a marcat primul său gol în campionat dar a devenit cel mai bun marcator al lui City în acest sezon odată cu reușita din minutul 66, iar Mahrez și-a completat hattrick-ul trei minute mai târziu, prilejuindu-i portarului Bailey Peacock-Farrel egalarea unui nefericit record, cinci goluri primite la meciul de debut în Premier League. Pentru goalkeeperul de 24 de ani al lui Burnley putea fi și mai rău după ce și-a introdus mingea în proprie poartă în minutul 76, însă VAR-ul a anulat golul 6 al echipei din Manchester pentru o poziție de ofsaid.

Manchester City - Burnley 5-0, fișa tehnică