• Manchester City
    1
  • Chelsea
    0

Manchester City – Chelsea 1-0. Campioana Angliei, surclasată pe Etihad Stadium de viitoarea campioană

4 martie 2018

Un gol marcat de Bernardo Silva a fost de ajuns pentru ca Manchester City să obţină toate cele trei puncte din meciul de Premier League disputat cu Chelsea

Courtois

Un nou pas important reuşit de Manchester City în drumul său către titlul de campioană a Angliei, care ar putea fi sărbătorit chiar peste patru runde, în cazul în care liderul din clasamentul Premier League va continua parcursul perfect. 970 pase dintre care 902 reuşite, o posesie de 71% şi niciun şut pe poartă al lui Chelsea reprezintă câteva dintre statisticile ce ilustrează diferenţa actuală dintre cele două echipe.

Fără Fernandinho, Raheem Sterling şi Benjamin Mendy, cu toţii indisponibili ca urmare a unor probleme medicale, însă de asemenea fără Fabian Delph (suspendat), antrenorul Pep Guardiola a confirmat obişnuitul sistem 4-3-3, cu o linie de apărare alcătuită din Kyle Walker, Nicolas Otamendi, Aymeric Laporte şi Oleksandr Zinchenko. Kevin De Bruyne, Ilkay Guendogan şi David Silva au evoluat la mijloc, în timp ce tridentul ofensiv al gazdelor a fost format din Bernardo Silva, Sergio Aguero, respectiv Leroy Sane.

De partea cealaltă, o absenţă extrem de importantă din tabăra londonezilor, mijlocaşul francez N’Golo Kanté fiind lăsat în afara lotului ca urmare a unei accidentări. În aceste condiţii, Danny Drinkwater a fost titularizat în zona centrală a liniei de mijloc, alături de Cesc Fabregas, cu Marcos Alonso şi Victor Moses pe cele două benzi. Antrenorul italian Antonio Conte a decis să începă meciul fără un număr 9 adevărat în atacul lui Chelsea, atât Alvaro Morata, cât şi Olivier Giroud fiind lăsaţi pe banca de rezerve, astfel că Pedro Rodriguez, Eden Hazard şi Willian au fost oamenii responsabili de compartimentul ofensiv.

Manchester City – Chelsea, o primă repriză cu o singură mare ocazie de gol

Abordare extrem de prudentă pentru Chelsea în duelul de pe Etihad Stadium, singura preocupare a oamenilor lui Antonio Conte pe durata primelor 45 de minute fiind cea de a nu primi gol. Însă nici în rarele momente în care a avut posesia, formaţia vizitatoare nu a încercat să pună probleme liderului din Premier League, majoritatea baloanelor fiind trimise direct către Eden Hazard, care în dese rânduri şi-a exprimat nemulţumirea pentru maniera de joc.

0

Deşi a încheiat prima repriză fără niciun şut pe spaţiul porţii apărate de Ederson Moraes, organizarea defensivă a lui Chelsea a făcut ca Manchester City să nu îşi poate crea multe situaţii de gol, în ciuda faptului că oamenii lui Pep Guardiola au controlat meciul în ceea ce priveşte posesia şi dominarea teritorială. O singură şansă imensă de a deschide scorul pentru Manchester City în prima parte, consemnată la jumătatea reprizei, când după o centrare din lovitură liberă, Leroy Sane şi-a deschis unghiul de şut printr-o preluare excelentă, iar execuţia sa la colţul lung l-a învins pe portarul Thibaut Courtois, însă Cesar Azpilicueta a salvat pe Chelsea printr-o interveţie de pe linia porţii.

Manchester City – Chelsea, duel decis de o reuşită în startul reprizei a doua

După o primă repriză aproape perfectă din punctul de vedere al realizărilor pe plan defensiv, pentru Chelsea lucrurile s-au complicat în debutul ultimelor 45 de minute: Manchester City a profitat de o neatenţie a oaspeţilor şi a marcat la doar 30 de secundă după reluarea jocului. Centrarea de pe partea stânga a lui David Silva a fost reluată de la bara a doua de Bernardo Silva, scăpat din marcajul lui Marcos Alonso, iar echipa lui Pep Guardiola îşi făcea de acum meciul mult mai uşor.

Aflată în dezavantaj pe tabelă, campioana Angliei era aşteptată să răspundă printr-un joc mai ofensiv, în tentativa de a pune probleme în jumătatea de teren adversă. Şi totuşi Chelsea a continuat să rămână grupată în apropierea propriului careu, exprimând o atitudine de resemnare deloc specifică unei formaţii de nivelul grupării londoneze. O abordare pasivă pentru tehnicianul Antonio Conte, care a efectuat prima modificare ofensivă abia în minutul 78, când Olivier Giroud a fost trimis pe teren în locul lui Willian. Alvaro Morata a primit doar câteva minute în prelungiri, iar centrarea sa şi reluarea lui Marcos Alonso pe lângă poartă a reprezentat singurul moment în care Chelsea s-a dovedit periculoasă în această partidă.

Manchester City – Chelsea, declaraţii ale antrenorilor

Pep Guardiola: “Ceea ce contează în cele din urme este să fim campioni, acesta este lucrul cu adevărat important. Nu am discutat cu jucătorii despre recorduri. Vom merge şi vom încerca să jucăm cu Basel şi Stoke la fel cum am evoluat astăzi, îmi doresc să văd astfel de evoluţii din partea echipei mele. La final vom vedea, recordurile reprezintă doar o consecinţă a ceea ce am făcut bine de-a lungul anului. Dar dacă ne concentrăm doar pe recorduri, vom scăpa din vedere ceea ce trebuie să facem. Sergio Aguero? De când lucrăm împreună aici, este cel mai bun Sergio Aguero pe care l-am văzut. Nu doar pentru faptul că marchează goluri, ci inclusiv pentru maniera în care protejează balonul sau pune presiune pe defensiva adversă. Sunt foarte mulţumit de el. Nu a marcat astăzi, dar va marca pe viitor.”

Antonio Conte: “Cred că trebuie să ne pară foarte rau pentru înfrângerile cu Bournemouth, Watford şi Manchester United, dar nu cred că avem ce să regretăm după meciul de astăzi. Astăzi am înfruntat o echipă care a demonstrat încă o dată cât este de puternică. Au arătat de ce diferenţa dintre noi şi ei este de 25 de puncte, o diferenţă imensă, aşadar trebuie să regretăm punctele pierdute în celelalte meciuri. Jucătorii au depus un efort important, dar am evoluat contra unei echipe fantastice a lui City, cu o calitate incredibilă şi o mentalitate extraordinară. Când reuşeşti să combini aceste atribute, devii o echipă de neoprit.”