Gabriel Jesus 85

Christopher Nkunku 42
Christopher Nkunku 51
Christopher Nkunku 73

Manchester City – RB Leipzig 6-3. Gol și assist pentru Jack Grealish în meciul de debut în Champions League

Gol și assist pentru Jack Grealish la debutul în Champions League în meciul Manchester City - Leipzig 6-3

Manchester City a câștigat meciul cu RB Leipzig din grupele Champions League 2021-2022 în ciuda unui hattrick al lui Christopher Nkunku.

David Petre, 16 septembrie 2021

Christopher Nkunku a marcat de trei ori în poarta unui Manchester City care primise un singur șut pe poartă în ultimele 3 jocuri de Premier league, însă hattrickul fostului atacant de la Paris Saint-Germain nu a periclitat cu nimic debutul cu dreptul în grupe al finalistei ultimei ediții de Champions League, la meciul cu numărul 300 pentru Pep Guardiola pe banca tehnică a acestei formații.

Leipzig pierduse trei din cele patru meciuri jucate în debutul sezonului în Bundesliga, iar City i-a expus carențele defensive fără ca măcar să facă un meci mare. Șase marcatori diferiți au ținut-o pe City mereu în avantaj, iar vicecampioana Germaniei a marcat doar când se afla la două goluri în urmă, asezonând un meci spectaculos fără ca totuși să emită pretenții la puncte.

Jack Grealish a debutat în Champions League cu gol și assist, oferind pasa decisivă din corner pentru golul marcat cu capul de Nathan Ake prin care City a deschis scorul după un sfert de oră în care singura fază notabilă fusese o solicitare de penalty în celălalt careu în chiar primul minut de joc. 2-0 a fost în minutul 28 după un autogol caraghios al lui Mukiele, care a reluat nonșasant în propria poartă o centrare a belgianului Kevin de Bruyine aflat la primul meci ca titular în acest sezon. Englezii au fost lipsiți însă de consistență defensivă și Nkunku și-a deschis contul în minutul 42, dar la cabine s-a intrat tot la două goluri distanță după un penalty transformat cu siguranță de Mahrez în urma unui henț al lui Klostermann.

Jocul pe contre a continuat în același ton și după pauză. Nkunku a mai punctat de două ori, dar după fiecare reușită a sa City și-a refăcut rapid distanța, compensând prin goluri lipsa de control prin fotbalul jucat. Grealish și Cancelo cu două frumoase șuturi de la semidistanță au dus scorul la 5-3, moment în care jocul s-a rupt odată cu eliminarea lui Angelino după două cartonașe roșii. Gabriel Jesus a închis tabela la câteva minute de la intrarea pe teren, iar City a bifat o victorie necesară în startul Grupei A înaintea primului duel cu PSG.

Manchester City - RB Leipzig 6-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester City - RB Leipzig: De Bruyne, la primul meci ca titular în acest sezon

353

Premieră pentru ManCity: meci cu 9 goluri în Champions League. Curiozități statistice ale meciului Manchester City - RB Leipzig 6-3

• Pentru Manchester City acesta a fost meciul de Champions League în care s-au marcat cele mai multe goluri. Precedentul fusese un 5-3 cu AS Monaco în februarie 2017.
  • Pep Guardiola a bifat meciul cu numărul 300 pe banca lui Manchester City, bilanțul său fiind de 219 victorii, 36 de remize și 45 de înfrângeri. Totodată a fost meciul 750 în întreaga sa carieră de antrenor, dintre care 547 s-au terminat cu victorie, 113 cu remiză și 90 cu înfrângere.
  • Jack Grealish este primul jucător englez care debutează cu gol și assist în Champions League de la Wayne Rooney în 2004.
  • Christopher Nkunku a semnat primul hattrick al lui Leipzig în Champions League și a devenit doar al doilea jucător care reușește trei goluri în această competiție împotriva lui Manchester City, după Lionel Messi în octombrie 2016.