Premier League, 11 septembrie 2021, ora 17:00
Cristiano Ronaldo 62
Bruno Fernandes 80
Jesse Lingard 90+2

Javier Manquillo 56

Manchester United – Newcastle 4-1. Dublă pentru Cristiano Ronaldo în meciul revenirii pe Old Trafford

Dublă pentru Cristiano Ronaldo în meciul redebutului la ManUnited

Cristiano Ronaldo a reușit o dublă în primul său meci de la revenirea la Manchester United, 4-1 pe teren propriu cu Newcastle.

David Petre, 12 septembrie 2021

75.000 de oameni, printre ei personalități importante precum Sir Alex Ferguson, Ryan Giggs, managerul Jorge Mendes, CEO-ul Ed Woorward și chiar Avie Glazer (unul din proprietarii lui Manchester United, care nu mai fusese la un meci al echipei de doi ani) au umplut Teatrul Viselor pentru a asista la revenirea lui Cristiano Ronaldo în echipa Diavolilor Roșii după 12 ani în care a scris istorie în fotbalul european. Iar lusitanul, primit cu brațele deschise, a răspuns în modul care l-a făcut celebru, apărând în momente esențiale ale jocului pentru a contura victoria prin care Manchester United a urcat, înaintea meciului lui Chelsea, pe prima treaptă a clasamentului Premier League.

S-a văzut încă din start dorința aprigă a lui Ronaldo de a debuta cu dreptul, iar acest lucru și-a pus amprenta asupra jocului echipei lui Solskjaer în prima repriză. Toate mingile au mers spre lusitan, care a părut dornit să încerce poarta din orice poziție, iar exprimarea colectivă a echipei nu a produs ocaziile așteptate și Newcastle părea să intre la cabine cu o remiză albă. Momentul descătușării s-a produs însă în prelungirile reprizei, când mingea șutată de Greenwood din marginea careului a fost ușor deviată și l-a surprinsă pe goalkeeperul Woodman, care a respins neglijent în față exact în picioarele lui Ronaldo.

“A fost un moment incredibil”, a declarat la final portughezul. “Am avut mari emoții înainte de aceste meci, pentru că mi-am dorit mult să joc bine și să demonstrez că încă sunt capabil să ajut echipa. Sunt mândru că am reușit să voi da în continuare totul pentru a-i face și pe ceilalți mândri de mine”.

A fost o mare doză de hazard în acest gol care a deblocat tabela, însă Ronaldo avea să apară din nou decisiv, de această dată cu toate calitățile sale. Newcastle a obținut egalarea în minutul 56 după un contraatac impecabil finalizat de Manquillo cu doar al doilea său gol în peste 100 de jocuri în Premier League, moment în care Ronaldo a ieșit la rampă cu o excelentă cursă la pasa în adâncime a lui Shaw, încheiată cu o ghiulea pe centrul porții pentru golul de 2-1.

De aici jocul a curs liniștit spre victoria lui United, care a mai punctat de două ori până la final. Bruno Fernandez a marcat golul meciului cu un super șut în vinclu din afara careului în minutul 80, iar Jesse Lingard a închis tabela în prelungiri pentru o victorie confortabilă a echipei lui Ole Gunnar Solskjaer, care poate privi cu mare încredere spre viitor.

Manchester United - Newcastle United 4-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Newcastle United: Cristiano Ronaldo, titular în meciul revenirii la ManUnited

71

Noi borne statistice pentru Cristiano Ronaldo la revenirea la Manchester United. Curiozități statistice ale meciului Manchester United - Newcastle United 4-1

• La 36 de ani și 218 zile, Cristiano Ronaldo este cel mai vârstnic jucător care reușește o dublă în Premier league de la Graham Alexander pentru Burnley în aprilie 2010, când avea 38 de ani și 182 zile.
  • Ryan Giggs și Paul Scholes sunt singurii jucători care au marcat în Premier League pentru Manchester United la o vârstă mai avansată decât Cristiano Ronaldo.
  • Cristiano Ronaldo a marcat din nou pentru Manchester United după 12 ani și 124 de zile.
  • Paul Pogba este singurul jucător cu 10 assisturi în Premier League în anul 2021 și singurul jucător cu 7 assisturi în primele patru etape ale unui sezon din această competiție.
  • Javier Manquillo a marcat doar al doilea său gol în 104 meciuri de Premier League. Primul fusese în mai 2017 pentru Sunderland într-un meci cu Chelsea.