Premier League, 11 septembrie 2021, ora 17:00, Manchester

Cristiano Ronaldo 62
Bruno Fernandes 80
Jesse Lingard 90+2

Javier Manquillo 56

Manchester United – Newcastle 4-1. Dublă pentru Cristiano Ronaldo în meciul revenirii pe Old Trafford

Cristiano Ronaldo a reușit o dublă în primul său meci de la revenirea la Manchester United, 4-1 pe teren propriu cu Newcastle.

Dublă pentru Cristiano Ronaldo în meciul redebutului la ManUnited
David Petre, 12 septembrie 2021

75.000 de oameni, printre ei personalități importante precum Sir Alex Ferguson, Ryan Giggs, managerul Jorge Mendes, CEO-ul Ed Woorward și chiar Avie Glazer (unul din proprietarii lui Manchester United, care nu mai fusese la un meci al echipei de doi ani) au umplut Teatrul Viselor pentru a asista la revenirea lui Cristiano Ronaldo în echipa Diavolilor Roșii după 12 ani în care a scris istorie în fotbalul european. Iar lusitanul, primit cu brațele deschise, a răspuns în modul care l-a făcut celebru, apărând în momente esențiale ale jocului pentru a contura victoria prin care Manchester United a urcat, înaintea meciului lui Chelsea, pe prima treaptă a clasamentului Premier League.

S-a văzut încă din start dorința aprigă a lui Ronaldo de a debuta cu dreptul, iar acest lucru și-a pus amprenta asupra jocului echipei lui Solskjaer în prima repriză. Toate mingile au mers spre lusitan, care a părut dornit să încerce poarta din orice poziție, iar exprimarea colectivă a echipei nu a produs ocaziile așteptate și Newcastle părea să intre la cabine cu o remiză albă. Momentul descătușării s-a produs însă în prelungirile reprizei, când mingea șutată de Greenwood din marginea careului a fost ușor deviată și l-a surprinsă pe goalkeeperul Woodman, care a respins neglijent în față exact în picioarele lui Ronaldo.

“A fost un moment incredibil”, a declarat la final portughezul. “Am avut mari emoții înainte de aceste meci, pentru că mi-am dorit mult să joc bine și să demonstrez că încă sunt capabil să ajut echipa. Sunt mândru că am reușit să voi da în continuare totul pentru a-i face și pe ceilalți mândri de mine”.

A fost o mare doză de hazard în acest gol care a deblocat tabela, însă Ronaldo avea să apară din nou decisiv, de această dată cu toate calitățile sale. Newcastle a obținut egalarea în minutul 56 după un contraatac impecabil finalizat de Manquillo cu doar al doilea său gol în peste 100 de jocuri în Premier League, moment în care Ronaldo a ieșit la rampă cu o excelentă cursă la pasa în adâncime a lui Shaw, încheiată cu o ghiulea pe centrul porții pentru golul de 2-1.

De aici jocul a curs liniștit spre victoria lui United, care a mai punctat de două ori până la final. Bruno Fernandez a marcat golul meciului cu un super șut în vinclu din afara careului în minutul 80, iar Jesse Lingard a închis tabela în prelungiri pentru o victorie confortabilă a echipei lui Ole Gunnar Solskjaer, care poate privi cu mare încredere spre viitor.

Manchester United - Newcastle United 4-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Newcastle United: Cristiano Ronaldo, titular în meciul revenirii la ManUnited