Premier League, 28 noiembrie 2021, ora 16:00, Manchester
West Ham United

İlkay Gündoğan 33
Fernandinho 90

Manuel Lanzini 90+4

Manchester City – West Ham United 2-1. WestHam, fără victorie în ultimele 13 meciuri cu City

Ninsoare abundentă la meciul Manchester City - West Ham United 2-1

Manchester City - West Ham United, scor 2-1, Premier League 2021-2022. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

David Petre, 28 noiembrie 2021

Pep Guardiola anticipa două probleme înaintea duelului cu West Ham United: calitatea adversarului în fața căruia capitulase la penalty-uri în Cupa Ligii și indisponibilitățile din propriul lot, mai cu seamă De Bruyne, Grealish și Fodden, fapt care i-a permis să așeze doar opt oameni pe banca de rezerve. Ce nu putea să anticipeze Pep a fost abundența ninsorii care a îngreunat mult vizibilitatea spre finalul primei reprize, mai cu seamă că în acest meci nu s-a folosit un balon specific iernii. Elevii săi și-au văzut însă de treabă cu profesionalism și au mutat mingea cât s-a putut de bine în condițiile meteo dificile și au intrat în avantaj la cabine greție primei reușite a lui Ilkay Gundogan de la mijlocul lunii octombrie, având și o uriașă ocazie de 2-0 prin Gabriel Jesus a cărui minge a fost scoasă de pe linia porții de Ben Johnson.

Imediat după fluierul de final al primei reprize s-a intervenit pentru îndepărtarea zăpezii de pe gazon, iar pauza a fost prelungită până când întreaga suprafață de joc a fost curățată, o excelentă idee care a permis un fotbal de calitate în partea secundă.

City și-a reluat dominarea iar Jesus a avut o nouă dublă ocazie fiind blocat întâi de Fabianski și apoi de Cresswell cu prețul unei coliziuni violente cu bara care avea să îi determine ieșirea de pe teren. A fost o evoluție bună a oamenilor lui Guardiola dar nu chiar un monolog în fața lui West Ham care prin raidurile lui Antonio a sperat până spre final că ar putea găsi calea spre un gol egalizator, însă Fernandinho la trei minute de la intrarea pe teren a urcat scorul de la 2-0 când se intra deja în timpul suplimentar.

A mai fost însă suficient timp pentru alte evenimente. Bernando Silva a crezut că a marcat cu o scăriță de efect golul de 3-0 dar a fost contrazis de VAR, în schimb cei care au marcat au fost oaspeții printr-un șut splendid al lui Lanzini din afara careului, una dintre cele mai frumoase reușite din actualul sezon de Premier League.

Manchester City - West Ham United 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester City - West Ham United: City, fără De Bruyne, Fodden și Grealish

71

West Ham, fără victorie contra lui City în ultimele 13 meciuri directe. Curiozități statistice ale meciului Manchester City - West Ham United 2-1

• Manchester City a înregistrat a 11-a victorie în ultimele 13 meciuri cu West Ham United, celelalte două partide în acestă serie fiind remize. Golaverajul în aceste întâlniri este 35-6.
  • West Ham United a înregistrat două înfrângeri consecutive în Premier League pentru prima oară din luna aprilie când pierdea la rând meciurile cu Newcastle și Chelsea.
  • West Ham United a câștigat doar 4 puncte în 16 vizite pe Etihad Stadium, cel mai slab record pe orice stadion pe care a jucat cel puțin 10 meciuri în Premier League.
  • West Ham United are în Premier League doar 5 puncte câștigate în deplasare contra campioanelor en-titre din 78 posibile, singura victorie fiind obținută contra lui Manchester United în decembrie 2001.