MontpellierMontpellier
11
Olympique MarseilleOlympique Marseille

Florian Thauvin 45 (pen)

Montpellier – Marseille 1-1. Echipa lui Rudi Garcia ajunge la 11 etape consecutive fără eşec

Florian Thauvin a marcat în meciul Montpellier - Marseille 1-1

Giovanni Sio şi Florian Thauvin au marcat în meciul de Ligue 1 dintre Montpellier şi Olympique de Marseille, încheiat la egalitate, scor 1-1

Răzvan, 1 ianuarie 1970

În ultimul meci al etapei cu numărul 16 din Ligue 1, Olympique de Marseille nu a reuşit decât un rezultat de egalitate contra celor de la Montpellier, scor 1-1 pe Stade de la Mosson, însă echipa antrenată de Rudi Garcia îşi continuă totuşi seria impresionantă de meciuri fără eşec la nivelul campionatului, ajungând acum la 11 rezultate utile consecutive. Montpellier este de asemenea neînvinsă de cinci runde, deşi a înregistrat patru rezultate de egalitate în respectivul interval.

Antrenorul gazdelor, Michel Der Zakarian, a aliniat o formaţie de start dispusă într-un sistem 3-4-1-2, cu Nordi Mukiele, Hilton şi Pedro Mendes în linia defensivă, Ruben Aguilar, Ellyes Skhiri, Paul Bastien Lasne, respectiv Jerome Roussillon la mijloc şi Stephane Sessegnon aflat în sprijinul celor doi atacanţi, Giovanni Sio, alături de Isaac Mbenza. De partea cealaltă, tehnicianul francez al lui Olympique de Marseille a preferat un compartiment ofensiv format din patru oameni (Jordan Amavi, Aymen Abdennour, Adil Rami, Hiroki Sakai). Luiz Gustavo şi Andre Anguissa au evoluat la închidere, în faţa unei linii de trei jucători, Dimitri Payet, Morgan Sanson, respectiv Florian Thauvin, aflaţi în sprijinul atacantului Valere Germain.

Marseille, dominare teritorială, însă fără mari şanse de a marca

Deşi oaspeţii au controlat jocul în multe momente de-a lungul primelor 45 de minute, Montpellier şi-a trecut în cont prima oportunitate a meciului de pe Stade de la Mosson, prin Stephane Sessegnon, al cărui şut pe jos a fost salvat de portarul lui Marseille, Steve Mandanda, printr-o intervenţie excelentă. Fundaşul central brazilian ajuns la 40 de ani, Hilton, a avut la rândul său o bună oportunitate de a relua printr-o lovitură de cap, pentru ca apoi atacantul belgian Isaac Mbenza să îl întrebuinţeze pe portarul Mandanda. Montpellier a deschis meritat scorul în minutul 29, ca urmare a jocului bun din prima parte a reprizei: Marseille nu a putut respinge corespunzător o lovitură liberă executată de Nordi Mukiele, iar Giovanni Sio a profitat şi a marcat cel de-al patrulea său gol din actuala ediţie de Ligue 1. Deşi nu a reuşit să îşi creeze multe situaţii de gol în prima repriză, Olympique de Marseille a intrat totuşi la cabine cu un rezultat de egalitate, după ce Hilton a lovit cu mâna o centrare a mijlocaşului Morgan Sanson, iar centralul Frank Schneider nu a ezitat să acorde penalty. Florian Thauvin nu a ratat execuţia de la punctul cu var şi a înscris golul său cu numărul opt în actualul campionat, prin care i-a egalat pe Memphis Depay şi Mario Balotelli în clasamentul golgheterilor Ligue 1.

Montpellier – Marseille, puţine ocazii de gol în repriza a doua

Zambo Anguissa a trimis pe lângă poartă după un assist al lui Dimitri Payet în debutul părţii secunde, pentru ca apoi atacantul celor de la Montpellier, Souleymane Camara, să reia la rândul său pe lângă printr-o lovitură de cap, într-o repriză în care ambele formaţii au întâmpinat dificultăţi în a-şi crea ocazii mari de a marca şi au părut să fie mulţumite cu rezultatul de egalitate. Şutul din afara careului din minutul 71 trimis de Valere Germain a reprezentat singurul moment în care portarul celor de la Montpellier, Benjamin Lecomte, a fost nevoit să intervină decisiv pentru a salva rezultatul de pe tabelă. Deşi Montpellier a părut mai insistentă în ultimele minute de joc, finalul de meci a fost unul lipsit de mari emoţii, cu o remiză previzibilă conform cursului jocului din repriza a doua.

Olympique de Marseille nu profită astfel de eşecul surprinzător înregistrat de Paris Saint Germain în deplasarea de la Strasbourg şi rămâne la nouă puncte distanţă de liderul clasamentului din Ligue 1, însă pentru oamenii lui Rudi Garcia duelul cel mai important va fi cel cu AS Monaco şi Lyon pentru calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. De partea cealaltă, Montpellier rămâne în zona de mijloc a ierarhiei, însă seria de meciuri fără eşec nu va ajuta echipa lui Michel Der Zakarian să lupte pentru un loc de UEFA Europa League în absenţa unor partide încheiate cu victorii, mai ales pe propria arenă. Totuşi, Montpellier poate fi mulţumită de faptul că nu a pierdut în actualul sezon confruntările cu Lyon, Paris SG, AS Monaco şi acum, Olympique de Marseille.

Montpellier - Olympique Marseille 1-1, fișa tehnică