Ligue 1, 03 septembrie 2022, ora 22:00, Nantes
Paris Saint-Germain

Kylian Mbappe 18
Kylian Mbappe 54
Nuno Mendes 68

Nantes 0-3 PSG. Două assisturi ale lui Messi pentru Mbappe și victorie facilă a campioanei Franței

Dublă pentru Mbappe în Nantes - PSG 0-3

PSG s-a impus cu 3-0 la Nantes într-un meci în gazdele au jucat în zece din minutul 24 după eliminarea lui Fabio.

Ștefan Gondor, 4 septembrie 2022

Al treilea assist stagional al lui Messi pentru Kylian Mbappe a deschis lui PSG calea spre victorie în deplasarea de la Nantes, iar gazdele au simplificat decisiv misiunea campioanei după ce Fabio a văzut în minutul 24 cartonașul roșu pentru un fault dur asupra lui Vitinha.

Messi cu al șaselea assist personal al sezonului l-a mai servit o dată în minutul 54 pe Mbappe, care cu șapte goluri l-a egalat pe colegul Neymar în fruntea clasamentului golgheterilor din Franța, iar la scurt timp internaționalul francez i-a chiar brazilianului cedat locul pe teren, odihnit într-un final fără istoric de meci înaintea startului noii ediții de Champions League în care PSG va da piept cu Juventus.

Nuno Mendes a închis tabela la 0-3 în minutul 68 cu o minge revenită din bară după șutul lui Neymar, iar campioana en-titre a bifat o victorie confortabilă cu care și-a recăpătat la govaleraj poziția de lider în Franța, pierdută pentru câteva ore în favoarea lui Olympique Marseille.

Nantes - Paris Saint-Germain 0-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Nantes - Paris Saint-Germain: Ignatius Ganago, debut stagional la Nantes

18

Messi a ajuns la 20 de assisturi în Ligue 1. Curiozități statistice ale meciului Nantes - Paris Saint-Germain 0-3

• Messi a ajuns la 20 de assisturi în Ligue 1 și a avut nevoie de 32 de meciuri pentru a atinge această bornă. Singurul jucător cu mai puține meciuri necesare pentru 20 de assisturi în Franța este Angel di Maria, 31.