Premier League, 27 decembrie 2021, ora 22:00
11
Manchester UnitedManchester United
Allan Saint-Maximin 7

Edinson Cavani 71

Newcastle – Manchester United 1-1. Punct final al seriei de victorii pentru Rangnick

Newcastle a remizat pe teren propriu cu Manchester United, scor 1-1

Cronica meciului Newcastle - Manchester United, scor 1-1, prima sincopă a lui ManUnited în Premier League de la venirea lui Ralf Rangnick

David Petre, 27 decembrie 2021

Un gol marcat de rezerva Edinson Cavani în minutul 71, o super intervenție a lui David de Gea și bara transversală au fost elementele care au evitat o înfrângere a lui Manchester United la Newcastle, acolo unde doar Burnley mai pierduse în actualul sezon de Premier League.

United câștigase toate cele trei meciuri de Premier League în mandatul lui Rangnick, însă cele două săptămâni de pauză forțată din cauza focarelor de Covid par să fi scos echipa din ritm. Noul antrenor a cerut intensitate în joc, însă exact acesta a fost capitolul la care formația sa a fost depășită net de Newcastle, echipă care joacă din ce în ce mai bine sub comanda lui Eddie Howe în ciuda rezultatelor încă nesatisfăcătoare.

Ceea ce nu a dispărut de la Manchester United au fost erorile defensive. De această dată a fost rândul lui Raphael Varane să greșească decisiv în primul său joc după o accidentare care l-a ținut departe de teren două luni, cu o minge pierdută în favoarea lui Sean Longstaff care i-a pus pe alb-negri pe un contraatac finalizat de Allan Saint-Maximin. Joelinton și Shelvey au avut două bune ocazii de a majora avantajul gazdelor înainte ca Harry Wilson să aibă un gol anulat pentru offside, într-o primă repriză care ar fi fost perfectă pentru Newcatle dacă nu ar ai intervenit accidentarea lui Wilson care a părăsit terenul cu mari dureri pentru ceea ce ar putea fi o afectarea a tendonului lui Ahile.

Rangnick a schimbat registrul la pauză când i-a înlocuit pe Fred și Greenwood cu Jadon Sancho și Cavani, iar jocul mai echilibrat a produs ocazii bune la ambele porți. Intervențiile bune ale lui De Gea au ținut-o pe Manchester în joc, iar Cavani a marcat golul egalizator în minutul 71 din assistul lui Sancho la capăul unei faze bine inițiate de Bruno Fernandes, mult mai comod în exprimare în partea secundă a meciului.

Cavani își putea aduce echipa în avantaj după alte cinci minute la o centrare a lui Alex Telles, însă în final United a trebuit să se considere mulțumită cu remiza după ce a scăpat cu bine la o dublă ocazie a gazdelor în minutul 88 când Murphy a țintit bara iar De Gea a blocat cu o super intevenție reluarea lui Almirón.

Newcastle United - Manchester United 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Newcastle United - Manchester United: Varane, titular după două luni la ManUnited

71

113 goluri marcate de ManUnited lui Newcastle în Premier League. Curiozități statistice ale meciului Newcastle United - Manchester United 1-1

• Manchester United i-a marcat 113 goluri lui Newcastle în Premier League, de departe cele mai multe marcate de orice echipă unui singur adversar în istoria acestei competiții.
  • Golul încasat de la Cavani a fost al 80-lea primit de Newcastle în Premier League în anul calendaristic 2021, nou record negativ în istoria competiției. Ultima echipă care a încasat mai multe goluri într-un an în prima divizie engleză a fost West Brom în 1985 (87).
  • Newcastle a pierdut cele mai multe puncte (19) în meciurile în care a condus dintre toate echipele de Premier League în acest sezon. Din cele 9 partide în care a deschis scorul a obținut o singură victorie, în timp de alte 5 meciuri s-au încheiat la egalitate.