Ligue 1, 24 octombrie 2021, ora 14:00, Nice

Karl Toko Ekambi 35
Houssem Aouar 68

Nice – Olympique Lyon 3-2. Întoarcere de rezultat în ultimele 10 minute

Nice a întors rezultatul în meciul cu Lyon, scor 3-2

Nice a întors rezultatul cu Olympique Lyon, într-un meci în care oaspeții conduceau cu 2-0 în minutul 80.

David Petre, 24 octombrie 2021

De la meciul cu Paris Saint-Germain jucat acum mai bine de o lună era neînvinsă Olympique Lyon în orice competiție, iar seria pozitivă a echipei lui Peter Bosz părea să consemneze un nou episod în deplasarea dificilă de la Nice unde conducea cu 2-0 în minutul 80, însă într-un final dramatic formația gazdă a reușit o întoarcere spectaculoasă de rezultat cu care urcă provizoriu pe treapta a doua a clasamentului din Franța.

Fără să impresioneze ca joc, Lyon și-a asigurat avantajul la pauză grație unei reușite a lui Toko-Ekambi găsit excelent cu o pasă lungă de Boateng, iar drumul său spre victorie s-a netezit odată cu golul de 0-2 marcat de Aouar în minutul 67. Lucrurile aveau însă să ia o turnură neașteptată pentru formația vizitatoare în ultimele 10 minute, impulsionată de schimbările inspirate făcute de Christophe Galtier, mai cu seamă intrarea lui Youcef Atal în partea dreaptă a atacului lui Nice. Algerianul a marcat golul de 1-2 cu o reluare senzațională cu piciorul stâng și apoi a obținut penalty-ul din care gazdele au reușit egalarea chiar înainte de intrarea în minutul 90, la scurt timp după ce oaspeții rămăseseră în inferioritate numerică după roșul direct văzut de Kadewere.

Nebunia nu s-a oprit aici, fiindcă tânărul Evann Guessand a marcat în minutul 91 golul de 3-2, iar Nice are un moral excelent înainte de rejucarea meciului cu Olympique Marseille care se va produce miercurea viitoare.

Nice - Olympique Lyon 3-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Nice - Olympique Lyon: Youcef Atal, rezerva care a schimbat fața meciului