Campionatul Mondial , 09 decembrie 2022, ora 21:00
Wout Weghorst 83
Wout Weghorst 90+11

Nahuel Molina 35
Lionel Messi 73 (pen)

Olanda – Argentina 2-2. Argentina câștigă la penalty-uri un sfert de finală dramatic la Mondialul din Qatar

Lionel Messi - gol, assist și penalty transformat în meciul Olanda - Argentina din sferturile Campionatului Mondial 2022

Olanda - Argentina, scor 2-2. Cronica meciului din sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2022, în care Messi a reușit un gol și un assist iar Olanda a egalat la ultima fază din primele 90 de minute

David Petre, 1 ianuarie 1970

Plin de hopuri și mărăcini este drumul Argentinei spre finala a Campionatului Mondial din Qatar, însă visul lui Leo Messi de a câștiga marele trofeu pentru țara sa merge mai departe. În meciul cu Olanda starul fotbalului mondial a tras încă o dată echipa după el și părea că golul și assistul reușite vor fi suficiente pentru o calificare facilă în semifinala cu Croația, însă pentru Argentina noțiunea de „facil” pare necunoscută, iar jucătorii parcă refuză să facă un pas înainte dacă asta nu presupune sudoare și sânge. Poate că este mai bine așa fiindcă Messi și ai lui au rămas mereu în alertă după începutul foarte prost de turneu și au luptat pentru fiecare metru din drumul spre finală, spre deosebire de alte favorite precum Spania și Brazilia care avuseseră parte de meciuri ușoare, dans și voie bună și care și-au văzut traseul scurtat prematur.

Față de aceste două echipe, Argentina are și un antrenor mai dispus să se adapteze la nevoie jocului, în loc să meargă drept înainte folosind un stil predeterminat. Lionel Scaloni a alterat sistemul de joc pentru meciul cu Olanda, a folosit el însuși trei fundași centrali și doi wingbacks, iar acest lucru l-a ajutat să îi neutralizeze pe Dumfries și Blind (jucătorii care creaseră atâtea probleme Statelor Unite), dar și pe Memphis Depay și Gakpo, principalele repere ofensive ale adversarului. În mod oarecum surprinzător Argentina a cedar în mingea în primele 90 de minute și totuși a controlat jocul, iar până la intrarea lui Weghorst aproape de minutul 80 a părut că merge în pași siguri pe drumul calificării.

Asta pentru că Argentina mai are ceva: un superstar pentru care acest Mondial este ultima șansă. Doar despre Croația se mai poate spune același lucru, însă în cazul lui Modric vorbim despre un altfel de jucător care își ajută echipa dar nu poate câștiga de unul singur meciuri. Messi a făcut-o de atâtea ori, iar contra Olandei geniul său a ieșit din nou în evidență: pe fondul unui joc lipsit de ocazii a inventat în minutul 35 o verticalizare pentru Molina, care lansat în drumul spre poartă a marcat primul său gol la echipa națională și a rupt astfel echilibrul.

Pentru Messi a fost al doilea assist la acest Campionat Mondial și curând a venit și al patrulea gol. L-a reușit în minutul 73 din penalty după o imprudență comisă de Dumfries pe linia careului de 16 în duelul cu Acuna, iar Argentina era pe cai mari spre turul următor în fața unui adversar care încă nu trăsese pe poartă.

A repetat însă eroarea din meciul cu Australia, și acela la îndemână. Van Gaal a surprins cu intrarea lui Weghorst, un jucător despre care Argentina nu avea suficiente date pentru că mai jucase doar 12 minute cu Ecuador, 9 cu Qatar și 1 cu SUA. Surpriza s-a produs repede pentru că noul intrat a marcat imediat golul de 2-1, iar demonii neîncrederii s-au reactivat în mintea sud-americanilor, la fel ca în meciul din precedentul tur eliminatoriu. Cu distincția că de această dată au avut ca adversar o echipă capabilă pe care forma din acest an din Liga Națiunilor o prezenta drept una din forțele Europei.

Pe fondul unui joc foarte tensionat presărat cu cartonașe galbene, Argentina nu a mai rezistat până la final presiunii. Câteva zeci de secunde au despărțit-o de calificarea directă, dar a luat gol dintr-una din schemele pe care se poate citi „Van Gaal” chiar și de la Buenos Aires: minutul era 90+11 când Olanda a primit o lovitură liberă din preajma careului, în locului previzibilului șut peste sau pe sub zid Koopmeiners a preferat o pasă pe jos, iar Weghorst rămas singur cu portarul a trimis în ultima clipă meciul în prelungiri.

La acest dramatic 2-2, Olanda nu a îndrăznit să spere mai mult decât penalty-urile. Avusese un raport superior al posesiei și în primele și în următoarele 45 de minute, dar în jumătatea de oră suplimentară abia a mai atins 25%, dominată de o echipă a Argentinei care și-a schimbat sistemul de joc și a revenit la obișnuita sa linie cu patru fundași dintre care Otamendi a fost singurul supraviețuitor dintre titulari. Prima repriză a prelungirilor nu a adus nimic notabil în afară de un plus suplimentar de tensiune, în schimb în a doua Argentina a reapărut periculos în atac și a avut spre final o bară dintr-un șut de la distanță al lui Enzo Hernandez.

S-a ajuns la penalty-uri, iar Emiliano Martinez le-a blocat pe primele două, executate de Van Dijk iar Berghuis, iar ratarea lui Enzo Hernandez care a trimis pe lângă poartă nu a mai conta, fiindcă Lautaro Martinez a transformat al cincilea penalty al Argentinei care ajunge astfel în semifinalele Campionatului Mondial unde va da peste Croația.

Pe teren lucrurile nu s-au calmat nici după penalty-urile. Dumfries a văzut al doilea galben, al 17-lea al partidei.

Olanda - Argentina 2-2, fișa tehnică