EURO 2020, 27 iunie 2021, ora 19:00, Budapest
Cehia

Tomáš Holeš 68
Patrik Schick 80

Olanda – Cehia 0-2. Cehia produce surpriza după eliminarea lui Matthijs de Ligt

Olanda - Cehia, scor 0-2, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Cehia a trecut cu 2-0 de Olanda în optimile EURO 2020
27 iunie 2021

Prin ambiție, efort și multă ordine în joc, Cehia a infirmat calculele hârtiei și a eliminat Olanda în optimile de finală ale EURO 2020, perfectându-și un duel interesant cu Danemarca la Baku pentru un loc în careul de ași al competiției.

O succesiune de două faze la cele două porți a determinat deznodământul meciului de la Budapesta, chiar dacă nu s-a marcat în niciuna dintre ele. A fost întâi o ratare uriașă a lui Donyell Malen, care a ieșit dintre trei jucători adverși și a ajuns într-un spațiu larg față în față cu goalkeeperul Tomas Vaclik însă nu a putut trece și de acesta într-o încercare previzibilă de dribling. Imediat cehii au aruncat o minge lungă spre Patrik Schick, Matthijs de Ligt a alunecat lângă el și a pus intenționat mâna pe minge pentru a bloca pătrunderea solitară a vârfului lui Leverkusen, iar după câteva minute de analiză centralul a scos cartonașul roșu, lăsându-i pe batavi în zece.

Olanda nu reușise nimic ofensiv nici în egalitate numerică în afara situației create de unul singur de Malen, iar în inferioritate nu a avut forța să reziste. La zece minute de la eliminare o fază fixă a dus mingea la Tomas Holes care a marcat cu capul pentru 1-0, apoi mijlocașul Slaviei Praga a oferit și un assist pentru omniprezentul Schick, care cu al patrulea gol în cadrul turneului a consolidat victoria meritată a Cehiei în fața unei naționale batave care a terminat fără șut pe poartă.

Curiozități statistice ale meciului Olanda - Cehia 0-2

• Cehia a câștigat 5 din ultimele 7 meciuri jucate cu Olanda, inclusiv ultima întâlnire directă de la EURO, 3-2 în 2004.
  • Cehia a câștigat primul său meci din fazele eliminatorii ale unui turneu major de la un 3-0 cu Danemarca în optimile EURO 2004.
  • Patrik Schick a marcat 4 goluri la actualul turneu final și este la o singură reușită de golgheterul all-time al Cehiei la turneele finale majore, Milan Baros (5 goluri).