Denzel Dumfries 85

Andriy Yarmolenko 75
Roman Yaremchuk 79

Olanda – Ucraina 3-2. Victorie și dubii pentru Olanda la debutul la EURO 2020

Olanda - Ucraina, scor 3-2, EURO 2020. Statistici, cronica meciului, declaratii, echipele de start, notele jucatorilor.

Denzel Dumfries a marcat golul decisiv în Olanda - Ucraina 3-2 la EURO 2020
14 iunie 2021

Detestat de o întreagă națiune pentru renunțarea la tradiționalul 4-3-3 în favoarea unei linii de fund cu cinci oameni, Frank de Boer a primit o lecție dură când Olanda a fost egalată de la 2-0 într-un meci pe care îl controlase cu autoritate, însă în fața publicului entuziast din Amsterdam fotbalul ofensiv a avut câștig de cauză, iar un gol marcat spre finalul meciului de Dumfries a adus echipei mai bune prima victorie din grupă.

Privită cu scepticism de specialiști de când Frank de Boer a preluat de la Ronald Koeman frâiele echipei, Olanda a fost totuși spectaculoasă în ofensivă. A fost nevoie de trei super intervenții ale portarului Bushchan și de numeroase alte imperfecțiuni ale gazdelor pentru ca Ucraina să intre la vestiare fără gol primit, însă lucrurile s-au schimbat rapid în startul reprizei secunde, când batavii au marcat de două ori prin Wijnaldum și Weghorst. Părea doar o chestiune a scorului cu care olandezii vor câștiga meciul, însă o hiberbola superbă a lui Yarmolenko din afara careului a adus primul gol al est-europenilor, iar la scurt timp Olanda a primit în mod șocant și golul doi, marcat de Yaremchuk cu capul din centrarea lui Malinovsky.

Era scenariul perfect pentru ca o echipă fără stăpânire de sine să capituleze, însă Dumfries s-a revanșat pentru două ratări uriașe din prima repriză și a readus Olanda în avantaj în minutul 85, marcând și el cu capul din centrarea lui Ake golul care a închis meciul.

Olanda - Ucraina 3-2, fișa tehnică