Țara GalilorȚara Galilor
Jakub Kamiński 72
Karol Świderski 85

Jonny Williams 52

Polonia 2-1 Țara Galilor. Întoarcere de rezultat în meciul de deschidere al Ligii Națiunilor 2022-2023

Polonia - Țara Galilor 2-1 în meciul inaugural al Ligii Națiunilor 2022-2023

Polonia - Țara Galilor, scor 2-1. Cronica meciului de deschidere al Nations League 2022-2023, în care galezii și-au menajat principalii jucători pentru barajul de calificare la Campionatul Mondial din Qatar

Alexandru Melinte, 2 iunie 2022

Polonia a avut de furcă mai mult decât s-ar fi așteptat cu o formație a Țării Galilor lipsită de principalele vedete, însă a întors rezultatul și a început o victorie noua campanie de Liga Națiunilor, competiție ajunsă deja la a treia ediție.

Gareth Bale, Aaron Ramsey, Joe Allen și Ben Davies au fost odihniți în vederea barajului de calificare la Campionatul Mondial contra Scoției sau Ucrainei, însă garnitura secundă a naționalei britanice a dat o replică apreciabilă în prima sa aventură în Liga A, unde a promovat la finalul ediției precedente după ce a câștigat cu 16 puncte din 18 posibile o grupă cu Finlanda, Irlanda și Bulgaria.

După o primă repriză animată dar fără goluri, Țara Galilor a deschis scorul în minutul 52 la un șut fabulos al lui Jonny Williams din afara careului, însă după schimbările operate de selecționerul Rob Page a slăbit ritmul în final, permițând gazdelor să întoarcă rezultatul prin reușitele a doi jucători intrați pe parcursul reprizei secunde: Jakub Kaminski cu 18 minute înainte de final a restabilit egalitatea, iar Karol Swiderski a împins în poartă în minutul 85 mingea respinsă de Chris Gunter la un șut al căpitanului Lewandowski, rămas pe teren pe întreaga durată a partidei.

Polonia - Țara Galilor 2-1, fișa tehnică