Champions League, 08 decembrie 2020, ora 22:00
Amadou Haidara 13
Justin Kluivert 69

Bruno Fernandes 80 (pen)
Paul Pogba 82

Leipzig – Manchester United 3-2. Nemții se califică în optimile UCL, United merge în Europa League

RB Leipzig a condus-o cu 3-0 pe Manchester United și s-a impus în final cu 3-2, obținând o calificare meritată în optimile Ligii Campionilor.

9 decembrie 2020

Starturile proaste de meci și revenirile din partea a doua au devenit endemice la Manchester United, însă în meciul decisiv de la Lepzig spiritul de luptă și încrederea aproape nebunească în întoarcerea unui rezultat nu au mai fost suficiente. “Ne-am trezit prea târziu”, a conchis la final managerului Ole Gunnar Solskjaer, mulțumit întrucâtva de “efortul și caracterul” echipei sale, elemente care însă nu compensează cu nimic faptul că United părăsește Liga Campionilor încă din faza grupelor, într-un an în care finanțele sunt afectate crunt de pandemia de Covid-19 și în care i-ar fi fost suficientă o remiză în oricare din ultimele două meciuri pentru a-și asigura calificarea în optimi.

Cu Solskjaer pe bancă echipa a devenit o gașcă nebună, atractivă și pentru iubitorul de fotbal și pentru presă prin spiritul cu care iese din încurcăturile în care ea însăși se bagă, însă în lumea pragmatică a unui fotbal orientat mai mult decât oricând spre business aceste caracteristici adolescentine vor atrage mai devreme sau mai târziu un țap ispășitor, iar acesta va fi, cu siguranță, antrenorul. Weekendul trecut, în Premier League, United obținuse a cincea victorie în deplasare din tot atâtea meciuri în care a fost condusă, lucru frumos dacă te gândești la câtă inimă pun jucătorii pe teren, dar care nu sugerează și inteligența din a învăța din greșeli. Pentru trupa de pe Old Trafford greșelile se tot repetă, iar într-o competiție precum Champions League nu este timp pentru astfel de iterații.

Poate că altfel ar fi stat lucrurile pentru United dacă ar fi început cu Paul Pogba titular, însă fără îndoială că în toată povestea au jucat un rol nefast cuvintele impresarului Mino Raiola care spusese în momentul nepotrivit că aventura francezului pe Old Trafford este încheiată. Fanii au cerut ca Pogba să nu mai fie inclus deloc în echipă, OGS l-a omis din garnitura de start, totuși intrarea francezului a fost unul din elementele care i-au dat speranțe lui United la calificare în ciuda unui scor dur. Din piciorul lui Pogba a plecat pasa lungă pentru Mason Greenwood din care s-a născut penalty-ul de 1-3, Pogba a marcat golul de 2-3 și tot Pogba a trimis în careu centrarea cu efect din minutul 93 care se putea transforma în autogolul lui Mukiele. Schimbarea sistemului de joc prin scoaterea lui Telles și intrarea lui van den Beek a fost și ea benefică pentru jocul englezilor.

Indiferent de reparațiile făcute de Solskjaer, United nu ar fi trebuit să ajungă în situația unei reveniri epice într-un meci în care îi era suficientă o remiză. Leipzig avea procentaj 100% pe propriul teren și venea după o săptămână în care marcase 4 goluri la Istanbul și 3 la Munchen, totuși nu mai este o necunoscută la nivel continental, astfel că este greu să găsești scuze pentru lipsa de reacție a englezilor la jocul pe flancuri al germanilor. O minge venită din dreapta l-a găsit în stânga pe Angelino departe de marcajul lui Wan-Bissaka în chiar minutul 2 pentru golul de 1-0, iar Angelino a răspuns cu o centrare de manual în fața porții pentru celălalt jucător de bandă, Haidara, pentru golul doi. Și pentru United putea fi mult mai rău până la pauză dacă Forsberg din centrarea aceluiași Angelino nu ar fi ratat de puțin ținta sau dacă Willi Orban nu ar fi plecat din ofsaid spre mingea revenită din bară în minutul 28 după un corner.

Cu van den Beek, Brandon Williams și Pogba pe teren United a avut o bună șansă la o lovitură liberă din care Bruno Fernandes a lovit transversala în minutul 66, însă imediat a picat golul trei la cealaltă poartă, marcat de Justin Kluivert sub privirile absente, pentru a câta oară în acest sezon, ale lui Maguire și De Gea.

Părea game over în lupta pentru calificare, însă United a reaprins meciul în ultimele zece minute. Mason Greenwood a scos ușor un penalty din partea centralului spaniol Mateu Lahoz la un duel umăr la umăr cu Konate, iar Pogba a marcat pentru 3-2 după un corner, mingea trimisă de el cu capul atindângu-i pe rând pe Maguire, Konate și Gulacsi înainte să intre în poartă. Rămăsese suficient timp pentru a pune presiune pe o echipă a nemților pentru care defensiva nu este un atu, însă fluierul final avea să facă dreptate într-o grupă în care echipa din Manchester a dat cu piciorul la prea multe șanse.

Curiozități statistice ale meciului RB Leipzig – Manchester United 3-2:

• Ole Gunnar Solskjaer este primul antrenor care pierde, din postura de antrenor al unei echipe engleze, 6 din primele 10 meciuri în Champions League.
  • RB Leipzig a ajuns la patru victorii la rând pe teren propriu în Champions League și este neînvinsă în ultimele șase (cinci victorii, o remiză).
  • Manchester United a primit cel puțin trei goluri în două meciuri consecutive de Champions League pentru prima oară din aprilie 2003 (1-3 și 4-3 cu Real Madrid).
  • Fundașul stânga Angelino a marcat trei goluri și a dat trei pase decisive în cele șase meciuri din grupe.

RB Leipzig - Manchester United 3-2, fișa tehnică