Premier League, 05 decembrie 2020, ora 19:30
Tomáš Souček 38

Paul Pogba 65
Mason Greenwood 68
Marcus Rashford 78

West Ham – Manchester United 1-3. A cincea revenire pentru United în meciurile din deplasare

West Ham United a condus la pauză dar Manchester United a revenit în repriza secundă și a câștigat cu 3-1 meciul din Premier League.

6 decembrie 2020

În genunchi până la pauză, Manchester United a avut o nouă revenire de excepție în repriza secundă și a obținut o victorie valoroasă pe terenul lui West Ham grație căreia urcă până pe locul 4 în clasamentul din Anglia. A fost a cincea oară când echipa lui Ole Gunnar Solskjaer s-a văzut condusă în deplasare în acest sezon de Premier League, însă golurile marcate de Paul Pogba, Mason Greenwood și Marcus Rashford într-un interval de doar 13 minute păstrează la 100% bilanțul victoriilor Diavolilor în aceste meciuri.

Probabil că celor de la United le-ar fi fost mult mai greu să revină dacă cei la West Ham nu și-ar fi bătut joc de ocaziile din prima repriză. În afara golului marcat de Soucek în minutul 38, ciocănarii au mai avut o bară prin Pablo Fornals, Sebastien Haller a alunecat în momentul șutului după ce driblase tot ce îi ieșise în cale, iar Dean Henderson și Aaron Wan Bissaka au avut și ei câte o intervenție decisivă pentru a menține la minim avantajul gazdelor la pauză.

Echipa din Manchester a fost însă resuscitată de schimbările făcute de Solskjaer: Bruno Fernandes, Rashford și Mata le-au luat locul lui Van de Beek, Cavani și Martial și toți trei au avut contribuții la revenirea Diavolilor. Fernandes a intrat primul în scenă, cu assistul pentru golul de 1-1 marcat cu un șut magnific cu latul de Pogba din afara careului în minutul 65. Golul de 1-2 a picat după doar trei minute la un șut al lui colțul lung al lui Greenwood care controlase acrobatic mingea în careu, apoi United și-a completat victoria prin reușita lui Rashford pe contraatac, servit de Mata.

Curiozități statistice ale meciului West Ham – Manchester United 1-3

• De la debutul din luna februarie, Bruno Fernandes a fost direct implicat în 36 de goluri ale lui Manchester United în 38 de meciuri (22 de goluri marcate și 14 assisturi).
  • În 2020 West Ham United a pierdut cele mai multe în Premier League după ce a condus (19), în timp ce Manchester United a câștigat cele mai multe după ce a fost condusă (22).
  • Este pentru prima oară din startul sezonului 1985-1986 când Manchester United își câștigă primele cinci meciuri în deplasare într-un sezon de Premier League.
  • Manchester United a devenit deținătoarea recordului istoric de puncte câștigate în campionat în meciurile în care a fost condusă (385).

West Ham United - Manchester United 1-3, fișa tehnică