Real Madrid – Deportivo la Coruna 1-0. Cinci victorii la rand pentru Juande Ramos

Realul lui Juande Ramos a obtinut cea de-a cincea victorie consecutiva in Primera castigand greu dar meritat in fata lui Deportivo.

Articol scris de - coordonatorul comunității Real Madrid în perioada 2008-2013, fin cunoscător al fotbalului din Spania, cu peste 1600 de articole scrise pe vechea platformă FootballClub.ro.
26 ianuarie 2009
FootballClub.ro

Realul lui Juande Ramos a obtinut cea de-a cincea victorie consecutiva in Primera castigand greu dar meritat in fata lui Deportivo. Raul a marcat unicul gol al meciului si s-a apropiat la doar un gol de Alfredo di Stefano. Victorie muncita si dificila pe un Bernabeu extrem de putin animat. Atmosfera pasnica pe stadionul campioanei en titre, cu fanii Realului calmi si detasati de inclestarea dura din teren. Din pacate Texeira Vitienes arbitrul intalnirii a tinut sa se faca remarcat si el, prestatia sa dezavantajand in cateva randuri trupa lui Juande Ramos.

Dupa prestatia jalnica a deja celebrului Perez Burul, cavalerii fluierului spanioli si-au dat din nou in petic in aceasta seara pe Bernabeu. Subalternul lui Sanchez Arminio (seful arbitrilor din Spania) a gresit grav in aceasta seara, in primul rand pentru ca i-a iertat de la o eliminare clara pe Lafita si Ze Castro ale caror intrari criminale asupra lui Gago si Higuain au ramas nesanctionate. Apoi spre finalul primei parti a refuzat un penalty clar la intrarea lui Lopo la Higuain dupa ce in prealabil inchisese ochii la un hent comis de Manuel Pablo in careu. Este evident ca Real mai are mult pana cand va veni momentul sa fie o adevarata masina de fotbal insa cand intalnesti un astfel de arbitru cu o misiune certa, lupta devine aproape imposibila.

Meciul a fost greu si datorita baricadelor dezvoltate de Lotina, cel care si-a programat defensiva sa se apere non stop. Singurele „escapade” au fost semnate de Lafita si Bodipo dar cei doi nu au facut decat sa demonstreze de ce Casillas e considerat cel mai bun portar din lume. O prima repriza seaca, umbrita de prestatia lui Texeira, in care linia mediana a Realului nu a gasit solutii. Sneijder a evoluat din nou modest, in timp ce „magicianul” Robben nu a fost nici el intr-o dispozitie prea buna. Desi a incercat mult, Arjen a fost aproape inutil in prima parte, dublajul Filipe – De Guzaman functionand mai bine decat se astepta chiar Lotina.

A impresionat insa din nou Lass, cel care si in partea a doua a jucat foarte bine. Francezul a alergat si pentru Gago si s-a transformat de multe ori intr-un kamikaze, sacrificandu-se pentru a-si ajuta colegii si echipa. Golul a venit pe un fond de dominare teritoriala a ‘albilor’. Un corner scurt executat de Robben pana la Diarra iar centrarea lui Lass a fost stearsa cu capul de Raul pentru 1-0 din minutul 40. Capitanul se apropie la un singur gol de recordul lui Di Stefano si continua sa ramana „in viata”, desi multi il cer pe Huntelaar langa Higuain.

Nici partea a doua nu a fost prea diferita de prima. Aceeasi dominare sterila a gazdelor neconcretizata insa pe tabela de marcaj. Juande a demonstrat in repriza secunda ca Real este foarte greu de egalat daca marcheaza prima, pentru ca dincolo de jocul tactic si organizat marca ‘Ramos’, Real are cel mai bun portar din lume. Casillas si-a facut din nou datoria salvandu-si echipa de doua ori. Depor a fost mai prezenta decat in prima parte in terenul Realului si dupa ce Filipe a sutat in minutul 60 in bara, doar 5 minute mai tarziu San Iker a intervenit miraculos la sutul superb al lui Lafita.

Juande l-a schimbat apoi pe Sneijder cu Van der Vaart, iar Real a inceput sa profite mai mult de spatiile lasate in centrul liniei mediene de catre oaspeti, atat Antonio Tomas cat si De Guzman lasand deseori zona centrala descoperita. Asa au aparut ocaziile de final ale amfitrionilor ratate de Robben si Van der Vaart. Mai mult, in minutul 84 Real a marcat prin Robben, dar Texeira a anulat golul pentru un offside vazut doar de el. O noua greseala a centralului si, culmea, din nou in defavoarea ‘albilor’. Real ramane pe locul doi in clasament la 12 puncte de rivala de pe Camp Nou si se pregateste pentru deplasarea de la Numancia.

Acest Real Madrid incepe sa semene putin cate putin cu Armada Spaniola: lupta in circumstante putin avantajoase si se infrunta si cu mania elementelor. De aceasta data elementul are un nume: Texeira Vitienes.

Fisa tehnica

Real Madrid: Casillas; Sergio Ramos, Pepe, Cannavaro, Heinze; Robben, Lass, Gago, Snejider (Van der Vaart, 62); Higuain (Huntelaar, 71) ; Raul (Drenthe, 71)

Deportivo: Munua; Manuel Pablo, Lopo, Ze Castro, Filipe; Verdu, Antonio Tomas, De Guzman (Juan Rodriguez, 81); Lafita (Mista, 81), Bodipo (Riki, 37); Valeron.

Gol: 1-0 Raul (40′)

Arbitru: Texeira Vitienes