La Liga, 22 septembrie 2021, ora 23:00, Madrid

Marco Asensio 55
Karim Benzema 78
Isco 84

Kangin Lee 25

Real Madrid – Mallorca 6-1. Hattrick Asensio și 200 de goluri pentru Benzema în La Liga

Karim Benzema, la golul 200 în La Liga

Real Madrid a câștigat 6-1 cu Mallorca, un meci în care Marco Asensio a reușit primul hattrick la nivelul echipelor de club.

David Petre, 23 septembrie 2021

Marco Asensio a reușit primul hattrick pentru Real Madrid, însă Karim Benzema a fost ales omul meciului cu Mallorca grație celor două assisturi și două reușite cu care a devenit al zecelea jucător din istoria primei ligi spaniole care atinge borna de 200 de goluri marcate.

Într-o etapă intermediară care necesită rotații de jucător, Real Madrid a bifat primul meci după aproape 2 ani și jumătate fără minute pentru vreunul din mijlocașii săi de bază, Kroos, Modric sau Casemiro, ocazia perfectă pentru ca Eduardo Camavinga să bifeze primul meci ca titular după transferul de la Rennes. O altă noutate în echipa lui Ancelotti a fost debutul stagional al lui Marco Asensio, care avea să se bucure de o seară grozavă în fața echipei care l-a lansat în fotbalul mare chiar dacă nu a fost folosit pe poziția sa caracteristică de aripă, ci la mijlocul terenului.

“L-am pus acolo unde poate crea cel mai mare pericol pentru adversari, între linii, pentru că are multă calitate, poate combina bine cu atacanții și are și un șut bun”, a explicat Ancelotti la finalul jocului.

Benzema a deschis scorul încă din minutul 3, iar Asensio a marcat de două ori până la pauză, de o parte și de alta a reușitei lui Kang-In Lee, doar al doilea jucător asiatic ce marchează împotriva Realului în La Liga.

Asensio și-a completat în minutul 55 primul hattrick la nivelul echipelor de club și doar al doilea al carierei după unul reușit pentru naționala de tineret a Spaniei, iar Karim Benzema a marcat al optulea său gol al sezonului, tot atâtea câte a reușit până în acest moment întreaga echipă a Barcelonei. Isco a închis tabela în minutul 84 la 6-1, iar Real Madrid a ajuns la 21 de goluri marcate în campionat după 6 etape, lucru pe care nu îl mai reușise din sezonul 87-88.

Real Madrid - Mallorca 6-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Real Madrid - Mallorca: Primul meci ca titular pentru Camavinga, primele minute ale sezonului pentru Asensio