La Liga, 06 noiembrie 2021, ora 22:00, Madrid
Rayo Vallecano

Toni Kroos 14
Karim Benzema 38

Radamel Falcao 76

Real Madrid – Rayo Vallecano 2-1. Emoții pe final după 75 de minute controlate autoritar de madrileni

Benzema, marcator în meciul Real Madrid - Rayo Vallecano 2-1

Cronica meciului Real Madrid - Rayo Vallecano, scor 2-1, în care Toni Kroos a marcat un gol și a avut o intervenție decisivă în apărare în minutu 90.

Alexandru Melinte, 7 noiembrie 2021

Lipsa de reacție a lui Carlo Ancelotti a făcut ca Real Madrid să trăiască cu emoții finalul unui meci pe care îl controlase autoritar timp de 75 de minute, având în cele din urmă nevoie de o respingere decisivă a lui Toni Kroos din apropierea liniei porții în minutul 90 pentru a obține o victorie cu 2-1 grație căreia doarme lider în Spania.

Rayo Vallecano a sosit pe Bernabeu pe locul 6 al clasamentului, însă poziția bună se datora în mare măsură punctelor câștigate pe propriul teren. Cu veteranii Falcao și Bebe pe banca rezerve a fost puțină agitație în jumătatea madrilenă în prima parte a jocului, cu excepția unei faze petrecute în chiar primul minut de joc când a fost nevoie de o intervenție a lui Courtois. Madridul a putut să își dezvolte în voie jocul de pase și nu a trecut mult de la un gol anulat pentru offside lui Benzema până când trupa lui Ancelotti a deschis scorul prin Kroos, după o cursă în mare viteză a lui Vini Jr. care a pus pe picior greșit întreaga defensivă a oaspeților.

Spre deosebire de meciul de la mijlocul săptămânii cu Șahtior Donețk, de această dată Realul a menținut ritmul alert și a marcat golul desprinderii înainte de pauză prin Benzema, servit în mod magistral de David Alaba cu o pasă lungă din bandă ce l-a lăsat cu poarta goală în față.

Chiar mai frumoasă decât assistul austriacului a fost înlănțuirea de driblinguri pusă în scenă de Vini în careul advers după pauză încheiată cu un șut blocat pe linia porții, apoi Madridul și-a continuat recitalul ofensiv cu o nouă acțiune spectaculoasă la care două pase cu călcâiul ale lui Vini și Mendy au creat o altă mare ocazie pentru Benzema.

Falsa senzație de siguranță câștigată în atac avea însă să fie plătită de madrileni în apărare, primul semnal fiind dat de Bebe cu un șut în bară. Radamel Falcao intrat în minutul 69 și a petrecut doar 12 minute pe teren înainte să iasă cu o problemă la inghinali, timp însă suficient pentru a reuși să marcheze cu o lovitură de cap la care providențială a fost și atingerea fină a călcâiului lui Alaba.

Ancelotti a reacționat târziu și a schimbat post pe post jucând finalul de meci cu Eden Hazard atacant central, însă a avut noroc cu intervenția lui Kroos la o minge reluată spre poartă de Balliu pentru a menține rezultatul de 2-1, al treilea consecutiv pentru madrileni după cele cu Elche și Șahtior.

Real Madrid - Rayo Vallecano 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Real Madrid - Rayo Vallecano: Asensio, titular în 3 din ultimele 4 meciuri ale lui RealMadrid