Champions League, 28 septembrie 2021, ora 22:00, Madrid
Sheriff Tiraspol

Karim Benzema 65 (pen)

Jasur Yakhshiboev 25
Sébastien Thill 90

Real Madrid – Sheriff Tiraspol 1-2. Campioana Moldovei produce una din cele mai mari surprize din istoria Champions League

Real Madrid a pierdut în fața lui Sheriff Tiraspol un meci în care a avut un raport al șuturilor la poartă 31-4

Sheriff Tiraspol a învins Real Madrid pe Santiago Bernabeu cu 2-1
Alexandru Melinte, 29 septembrie 2021

Sheriff Tiraspol și-a consolidat primul loc în Grupa D după ce a câștigat cu 2-1 în fața lui Real Madrid chiar pe Santiago Bernabeu, reușind una din cele mai mari surprize din istoria Champions League. Goalkeeperul grec Georgios Athanasiadis a fost eroul campioanei Moldovei cu câteva intervenții de clasă, însă șansa a jucat și ea un rol esențial împotriva lui Real Madrid, care a pierdut jocul în ciuda unui raport 31-4 al șuturilor la poartă!

Sheriff a făcut un joc asemănător celui cu care câștigase în manșa inaugurală, bazat pe defensivă și contraatacuri fulger, iar unul dintre ele avea să îi aducă deschiderea scorului în minutul 25 când Jasur Jakhshibaev a reluat imparabil cu capul o centrare a lui Cristiano și a devenit astfel primul jucător din Uzbekistan care marchează în Liga Campionilor. Nu mult a lipsit să își treacă în cont chiar o dublă câteva minute mai târziu după o minge făcută cadou oaspeților de Curtois, totuși moldovenii au avut noroc să intre în avantaj la pauză după ce Realul a irosit o mare ocazie prin Nacho care nu a prins spațiul porții din apropiere după o minge respinsă cu greu în față de Athanasiadis la un șut al lui Hazard.

Realul avea totuși să obțină egalarea în minutul 62 dintr-un penalty obținut de Vinicius după un dribling spectaculos și transformat cu siguranță de Benzema, iar lucrurile păreau să intre în normal. Modric a avut o uriașă șansă de a face 2-1 când a ajuns singur în fața lui Athanasiadis dar a țintit capul acestuia, apoi a venit rândul lui Jovetic să ajungă în poziție de gol, dar a fost împiedicat în ultima clipă de fundașul stânga Fernando Costanza să reia corect spre poartă. Părea o chestiune de timp până când apărarea oaspeților va ceda la unul din asalturile Madridului, însă surpriza avea să vină la poarta cealaltă, la o execuție formidabilă din afara careului a luxemburghezului Sebastien Thill care l-a lăsat fără replică pe Curtois.

Real Madrid – Sheriff s-a terminat 1-2, iar campioana Moldovei are maxim de puncte după două runde și un moral de fier înaintea dublei cu Inter a cărei primă manșă o va juca la Milano. Madridul lui Ancelotti rămâne pe locul 2, dar are nevoie de un rezultat bun în Ucraina în runda următoare pentru a evita un final emoționant de campanie precum în sezonul anterior.

Real Madrid - Sheriff Tiraspol 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Real Madrid - Sheriff Tiraspol: Linie mediană Camavinga - Casemiro - Valverde încercată de Ancelotti